BAREFOOT BOTY - NEJLEPŠÍ PRVNÍ KRŮČKY VAŠICH NEJMENŠÍCH

« seznam článků
Rubriky: Kvalita / Zdraví / Životní styl

publikováno: 12.03.2024

V pravidelné rubrice Děti a jejich svět se tentokrát zaměříme na první boty. V poslední době je nejoblíbenější obuv pro první krůčky takzvaná "barefoot" obuv. Co to vlastně je? A proč je vhodná i pro dospělé? V první článku se dozvíte vše o barefoot a ve druhé části o výběru prvních botiček pro vaše miláčky.

Proč začít chodit v barefoot botách? Přečtěte si 6 důvodů, které vás přesvědčí k nákupu prvních barefoot bot. Od pohodlí po zdraví. Barefoot boty napodobují chůzi naboso. Poskytují dostatek prostoru pro prsty a jsou velmi ohebné a lehké. Zároveň chrání chodidlo před nečistotami, chladem nebo poraněním a na rozdíl od bosých nohou budou ladit k vašemu outfitu. Vypadají totiž až na pár detailů jako klasické boty.

Pojďme si nejprve říct, co vlastně znamenají všechna ta slova:

Barefoot = naboso či bosý

Barefoot obuv = obuv simulující chůzi naboso

Chůze barefoot = chůze naboso neboli bez bot

Jde tedy o boty, které mají něco společného s bosou chůzí. Nabízí se otázka, proč nechodit úplně naboso? Jednoduše – chůze úplně naboso bez bot není pro každého. Barefoot boty jsou pohodlné, chrání nohu a za poslední roky ušly velký kus cesty i v designu. U spousty modelů tak nikdo nepozná, že boty jsou „jiné“. Zároveň ale o barefoot botách koluje spousta mýtů a nepravd. Neznalému člověku se tak může zdát, že jde jen o módní výstřelek. Mnoho lidí také má obavy, jestli je chození v barefoot botách příjemné, nebo dokonce, zda si nezničí nohy.

Hlavní benefity chození v barefoot botách

1. Přirozená šířka

Barefoot boty ze své podstaty kopírují přirozený tvar zdravého chodidla. Proto mají širší neboli anatomickou špičku. Ta poskytuje prstům dostatek místa, nijak je při chůzi nemačká, ba naopak jim dovoluje dostatečně se roztáhnout, opírat a odrážet.

Zkuste si pro srovnání stoupnout na botu: pokud bude chodidlo – byť i jen trochu – přesahovat přes okraj, je pro vás bota příliš úzká.

2. Flexibilita

Tak schválně – sundejte si boty i ponožky, podívejte se na své chodidlo a zkuste s ním trochu zahýbat. Jde to téměř bez problému, že?

Teď si znovu navlečte ponožky, obujte boty a zkuste chodidlem opět zahýbat. To už je téměř nemožné, viďte?

Přesně v tomhle tkví problém klasické obuvi: kvůli tvrdé podrážce nedovolí noze přirozeně se hýbat. Barefoot boty jsou oproti tomu maximálně ohebné a krásně pružné do všech stran, takže se v nich chodidlo může pohybovat stejně volně, jako by bylo úplně naboso.

3. Absence dropu (podpatku)

Pojem „drop“ sice ještě není natolik zažitý jako pojem „podpatek“, významově se od něj ale nijak neodlišuje. Drop u boty vyjadřuje rozdíl mezi patou a špičkou a právě u barefoot obuvi je nulový, tedy žádný. Naše tělo je přirozeně dokonalé – kdyby podpatek potřebovalo, tak si ho vytvoří.

Co podpatek s tělem dělá, můžeme vidět na obrázku níže. Podpatek, byť sebemenší, deformuje postavení těla při jednotlivých krocích. Nulový drop naopak podporuje přirozenou a vzpřímenou chůzi. Jako bonus tím posiluje imunitu, zlepšuje prokrvení a podporuje plíce v tom, aby při dýchání plně využívaly svou kapacitu.

4. Tenká podrážka

Hmat je jedním z našich důležitých smyslů – a přesto ho na chodidle nepoužíváme. Nechali jsme ho jen pro ruce, což je velká škoda.

Když máme tenčí podrážku a cítímepo čem jdemedáváme našemu mozku jasné informacena co se má připravit. Jestliže jdeme po tvrdém povrchu, tělo se na tvrdý povrch dokáže připravit. Jdeme-li po studeném povrchu, tělo může reagovat. Když je povrch nestabilní, mozek vyšle signál.

K čemu to vlastně potřebujeme? Už jste někdy šli v pohorkách a nešikovně šlápli na kámen takovým způsobem, že vám luplo v kotníku? Kdyby chodidlo včas odeslalo informaci, že podloží je nestabilní, dokáže tělo nastavit nohu tak, že se to nestane.

5. Nízká hmotnost

Říká se, že bychom každý den měli ujít alespoň 10 000 kroků. Jedna klasická bota pro dospělého váží okolo 0,7 kg, což znamená, že musíme denně nazvedat nějakých 7 tun váhy. Tím se nám z obyčejné chůze stává už dost slušná posilovna, co myslíte?

Barefoot boty jsou oproti tomu úžasně lehoučké. Jedna bota pro dospělého váží v průměru 250–300 g a máte naše slovo, že při delším chození ten rozdíl opravdu pocítíte na vlastní nohy.

6. Nulová podpora klenby

Už jste slyšeli názor, že pod klenbou musíme mít oporu, protože jinak bychom měli ploché nohy? Klenba – to jsou kosti společně se svaly a šlachami. Samotné kosti nedrží žádný tvar, pro správnou funkci klenby potřebujeme svaly a šlachy. Pokud klenbu nepodepíráme, posilujeme při chůzi svaly, které nám do nohou příroda nadělila.

Když naopak klenbu podepřeme, nahrazujeme funkci svalů, které klenbu mají držet. Ano, klenba bude mít v botě správný tvar. Ale co až se vyzujeme?

Chodidlo zavřené v botě nebude fungovat tak, jak má, a svaly na chodidle následně začnou ochabovat, až nám klenba spadne úplně. Proto posilujte svou klenbu samotnou chůzí naboso.

Podpora klenby může negativně ovlivnit například i průchod krve směrem k prstům.

Většina problémů s klenbou vzniká právě proto, že svaly a šlachy nepracují tak, jak mají. Barefoot boty s tím mohou hodně pomoct. Jen je samozřejmě potřeba začínat postupně, doslova krůček po krůčku. A v případě větších potíží vše konzultovat s fyzioterapeutem a přidat cvičení pro nohu.

Jak vybrat první dětské botičky

Obujte děti od prvních krůčků do obuvi, která pomůže k zdravým a silným chodidlům. Barefoot je ideální volbou už pro první botky. Začněte s capáčky a bačkůrkami. Děti rostou jako z vody a než se nadějeme, začnou se pokoušet o samostatné krůčky. Nákup prvních botiček určitě není vhodné uspěchat. Správná dětská obuv by měla být nejen krásná na pohled, ale především by měla splňovat určitá kritéria. Jak tedy první boty pro malé caparty vybrat? To, že se svému dítku chystáte pořídit první pár botiček, je v jeho životě velkou událostí, kterou byste neměli podcenit.

Moderní zlozvyky, na které je lepší zapomenout

Sotva se vaše děťátko začalo stavět na nožičky a pokoušet se samo o první krůčky, máte možná tendenci hned vyrazit do obuvi. Ačkoliv to zní logicky, pravda je trochu jinde. Ještě předtím, než se vydáte na nákupy, nějaký čas vyčkejte.

Zpevňování dětské nohy pomocí kotníčkové obuvi s pevně zavázanými tkaničkami může nadělat více škody než užitku.  Nožička se bude nejlépe vyvíjet a naučí správně pracovat, když bude úplně bosá, tedy i bez ponožek.

Dalším nešvarem, kterého se spousta rodičů stále dopouští je to, že drží dítko pod ramínky, všelijak mu pomáhá s chůzí nebo, nedej bůh, používá různé vodicí kšíry. Tomu všemu je vhodné se vyhnout z jednoho prostého důvodu. Dítě si potřebuje posílit nejen svaly na nohou, ale i zádové vzpřimovače, stejně jako ostatní svaly na těle. Právě díky tomu se postupně naučí správě chodit.

Proč se vyhnout běžným botám

  • Boty z klasické obuvi mají tu nevýhodu, že mají tvrdou, neohebnou podrážku, a navíc v nich většinou není dostatek místa pro prsty
  • Nohu tedy nepřirozeně stahují a nedovolí jí při chůzi správně pracovat. 
  • Dost často pak dochází i k tomu, že dítě při jednotlivých krůčcích uvolňuje svaly na bříšku, vystrkuje zadeček nebo povoluje kotníky, případně i může začít zakopávat, protože chodidly nevnímá konkrétní terén. 
  • Stejně tak se obloukem vyhněte, byť i jen nepatrně, zvýšenému podpatku, který vede ke zkracování achillových šlach, čímž navíc dochází k omezenému vývoji nejen u celé dolní končetiny, ale i u celkové tělesné konstituce.

Správná velikost je základ

Barefootová botička nesmí nožku nijak omezovat a být dostatečně, ale zase ne příliš, velká. Určitě by neměla dítko tlačit přes nárt a měla by dobře sedět v oblasti paty. Co se týče velikosti, může to být u každé značky jiné, protože výrobci se v konkrétních rozměrech většinou trochu liší. K jejímu správnému zvolení je nutné znát co nejpřesnější délku a šířku nožky, ideálně i výšku nártu a pamatovat také na nadměrek. Ten by u prvních botiček měl čítat maximálně 10 milimetrů do délky a 2 mm na každou stranu.

Pokud si nejste jisti, jak správně změřit nohu a proč potřebují barefoot boty nadměrek, čtětě článek na blogu. 

P.S.: Na co určitě nezapomeňte – dětská nožka roste poměrně rychle, takže ji pravidelně přeměřujte, aby ji botičky nezačaly škrtit.

Co vše by barefoot bota měla splňovat

Barefooty nesmějí při chůzi nohu nijak omezovat ani narušovat její přirozený vývoj. Zvýšený podpatek či úzká špička, o nichž jsme se zmínili výše, by tedy měly být naprostým tabu. Podle kterých vlastností ale naopak poznat správné barefooty?

  • Lehká, měkká konstrukce – čím lehčí bota bude, tím lépe. Nožičky malých dětí, které se učí chodit, jsou zatím poměrně slabé, a zbytečně těžká obuv by je tedy při prvních krůčcích omezovala.
  • Podrážka ohebná všemi směry – tvrdá podrážka snadno vede k zakopávání. Bude-li naopak dostatečně flexibilní, díky bude dobře vnímat terén a chodidlo bude přirozeně pracovat.
  • Dostatek místa pro prstíky – boty se musí v přední části anatomicky rozšiřovat, aby prsty nemačkala, a naopak jim umožňovala se volně rozprostřít.
  • Prodyšný materiál – u malých dětí není výjimkou, že se jim dost potí chodidla, takže se vyhněte umělým materiálům. Vhodné jsou naopak přírodní materiály (ideálně kůže), které nechávají pokožku na nohou volně dýchat.

 

 

Zdroj:

https://www.naboso.cz/Blog/Chuze-pohyb-zdravi/proc-nosit-barefoot-boty

https://www.naboso.cz/Blog/Deti-naBOSo/Pruvodce-vyberem-prvnich-boticek

Sdílet tento článek:
Sdílet tento článek na Facebooku Sdílet tento článek na Twitter Sdílet tento článek na Google+