BÁSNÍK VÁCLAV HRABĚ OŽIJE 6. ČERVNA V TŘEBÍČI

« seznam článků

publikováno: 31.05.2017

Již příští týden, přesněji 6. června 2017, proběhne v třebíčském studentském klubu Íčko přednáška a výstava fotografií naší šéfredaktorky Lenky Vaníčkové. Celá akce nese název „I nádraží je katedrála“.

Přednáška se bude zabývat básníkem Václavem Hrabětem, jeho verši, poetikou a hlavně propojením s hudbou. Fotografie potom mapují nejen okolí Třebíče a historického nádraží ve Starči, kde Lenka žije, ale i krásy přírody a města, proměny světla a stínů. Každá fotografie pak bude doplněna úryvkem básně Václava Hraběte, aby ještě lépe dokreslila atmosféru celého výjevu.

O Lence a její cestě k žurnalistice a vlastně i k básníkovi Václavu Hraběti jste si mohli přečíst minulý týden v našem rozhovoru (celý rozhovor najdete zde). Nyní blíže o projektu „I nádraží je katedrála“.

Jak vlastně vznikl nápad na celý projekt? „Pro přednášku a výstavu fotografií I nádraží je katedrála jsem se rozhodla v podstatě spontánně. A kdo mě zná, ví, že spontánní věci obvykle nedělám, vše zkoumám, pečlivě připravuji a promýšlím. Ovšem s blížícím se koncem mého vysokoškolského studia jsem najednou měla potřebu uzavřít téma Václav Hrabě, a to i veřejně, nejen obhajobou diplomové práce před komisí.“

A na co se můžeme v úterý 6.6. těšit? Rozhodně by měli přijít milovníci české poezie 60. let a také hudby nejen tohoto období. Mluvené slovo bude podkresleno hudbou, která s Václavem Hrabětem neoddělitelně souvisí. Sám byl aktivním muzikantem, zbožňoval jazz, a jeho básně jsou už po léta zhudebňovány širokým zástupem muzikantů. I o nich bude řeč. Celá přednáška přiblíží nejen samotného básníka a jeho osud, přeťatý tragicky již v nedožitých pětadvaceti letech, ale právě i dobu jeho studií v Praze a také události, které následovaly po jeho smrti.

A jaká báseň Václava Hraběte je Lenčina nejoblíbenější? Na to nemůže dát jednoznačnou odpověď: „Mám určitě víc těch ‚srdečných‘ básní, jednou z nich je například ta s názvem „Ty“. Ale spíše než básně mi v mysli zůstávají jednotlivé verše. Protože jsem je četla už snad stokrát, některé znám nazpaměť. Vytanou mi na mysl v určitých chvílích, které mi danou část básně připomenou. I proto jsem se rozhodla k mým fotografiím, které budou po celý červen vystaveny v Íčku, přiřadit některé tyto úryvky básní. Nejen, že patří k mým nejoblíbenějším, ale také jsou přesným odrazem vystavených fotografií.“

Co se týče fotografií, Lenka k nim říká: „Nejsem profesionál, i když při mé novinářské činnosti se fotografii věnuji opravdu hodně. Zde na výstavě nejde ale o reportážní focení. Už spoustu let se ráda toulám uličkami Třebíče, zejména místní židovskou čtvrtí, a hlavně se procházím kolem svého milovaného nádraží ve Starči, svého rodiště a věčné inspirace. Při těchto cestách si často beru svůj foťák a snažím se zaznamenat přesně to, co v daný okamžik vidím a cítím.“ Výstava bude k vidění v galerii „Na schodech“ přímo v budově třebíčského vlakového nádraží, tedy tam, kde sídlí také Íčko, a to po celý červen. Navštívit ji můžete každý všední den od 7:00 do 19:00, v pátek pouze do 16:00. Na malou „ochutnávku“ vystavených fotografií se podívejte v galerii. Zde najdete také informační leták o celé akci.

Sdílet tento článek:
Sdílet tento článek na Facebooku Sdílet tento článek na Twitter Sdílet tento článek na Google+