CHEMIE V MÓDNÍCH HRAČKÁCH

« seznam článků
Rubriky: Zdraví

publikováno: 03.10.2018

Obliba hraček, jako jsou mačkací squishy, fidget spinner nebo barevný sliz, vždy rychle stoupne a promění je v dětmi žádaný módní artikl. Toto potěšení však skrývá chemické ohrožení, na které nesmíme zapomínat. Jak se mu vyhnout?

V takových případech pomáhá ryze praktické uvažování. V zájmu dovozců je prodat co nejvíce zboží, a proto často nevěnují dostatečnou pozornost jeho bezpečnosti. Úřady nemohou kontrolovat vše, je tedy důležité umět při nákupech přemýšlet, připomíná dánská organizace Forbrugerrådet Tænk.

Nespěchejte. Chystáte se koupit módní hračku? Dejte si na čas a uvažujte. Kupte ji, jen pokud jste naprosto přesvědčeni, že je bezpečná.

Přičichněte si. Když má výrobek příliš „chemický“ pach nebo je moc navoněný, měli byste zpozornět. Nechte předmět vyvětrat mimo místnost, a pokud se pach nezmění, zvažte jeho reklamaci.

Hračku umyjte. Než ji dáte do rukou dětem, omyjte ji mokrým hadříkem. Zbavíte ji tak některých chemických látek, které ulpěly na povrchu při výrobě. Snese-li vyprání v pračce, určitě to udělejte.

Nenakupujte z Číny. Nekupujte čínské hračky z internetových obchodů mimo EU, například z wish.com. Čína nemá stejná pravidla ohledně chemických látek jako EU. Kromě vašeho bezpečí to také znamená, že můžete koupit něco, co obsahuje látky, které jsou ve vaší zemi zakázané.

Ptejte se. Můžete se dotázat prodejce, zda hračka obsahuje něco z evropského seznamu látek vzbuzujících velmi vysoké obavy (SVHC látky). Ten má povinnost odpovědět vám nejpozději do 45 dnů.

 

Zdroj:

https://spotrebitele.dtest.cz/clanek-6892/opatrne-na-chemii-v-modnich-hrackach

Sdílet tento článek:
Sdílet tento článek na Facebooku Sdílet tento článek na Twitter Sdílet tento článek na Google+