CO SI POČÍT S NEOPĚTOVANOU LÁSKOU?

« seznam článků
Rubriky: Mezilidské vztahy

publikováno: 07.07.2021

Často se různí terapeuti, vztahoví poradci či psychologové setkávají problémem zvaným neopětovaná láska. Bylo o ní již napsáno mnoho románů a je velmi častým tématem napříč společností. Co ovšem s neopětovanou láskou dělat? Jak se k ní postavit?

Neopětovaná láska a zamilovanost

Proč se daný člověk zamiluje právě do dotyčné osoby, o tom rozhoduje spousta faktorů: naše vnitřní nastavení, naše zkušenosti, to, po čem toužíme, co chceme a nechceme, naše osobnost, naše potřeby, atd. Stejně se to stalo i u pana Aleše. I když o ženě, která mu neopětuje jeho lásku, v podstatě tolik neví, zamiloval se.

Pan Aleš se nezamiloval do dotyčné ženy, ale do svojí představy o ní. To je podstatný rozdíl. Mnoho lidí udělá tu chybu, že se zamilují pouze do své vnitřní představy o daném člověku a pak jsou zklamaní, že neopětovaná láska jim ničí život. Začnou se trápit a to úplně zbytečně.

Neopětovaná láska a touha

Čím více někoho chceme a on nás odmítá, tím více po něm toužíme. Chceme jej za každou cenu, nemůžeme se zbavit představy, že s dotyčnou osobou nebudeme. I to je úděl neopětované lásky, do které vstupuje naše ego. Ego je součástí nás samých a nelze jej od naší osobnosti oddělit. Pokud s egem neumíme dostatečně a dobře zacházet, může nás ničit.

To, že nás někdo odmítne, nechce, neopětuje lásku, nás může velmi zranit a zraní to i naše ego. Pokud nejsme dostatečně silná osobnost a tohle si včas neuvědomíme, pak se může stát, že se ve svém životě začneme utápět, upadáme do úzkostí, potažmo i depresí.

Neopětovaná láska a sebevědomí

Bohužel neopětovaná láska může mít dopad i na naše sebevědomí, což proběhlo i u pana Aleše. Vypráví, že díky odmítání ženy, která mu lásku neopětuje, má pocit, že je v životě neschopný a nic nedokázal.

Jako by jeho neopětovaná láska mohla za všechny jeho úspěchy a neúspěchy v životě, jako by všechno sváděl na druhého jen díky tomu, že jej druhý odmítá. Pokud se začne chovat člověk tak, že za jeho problémy a stavem, jak se cítí, může někdo jiný, pak si plně neuvědomuje zodpovědnost sám za sebe a staví se do role oběti.

To, co člověk prožívá, to, jak se cítí, za to nemůže nikdo jiný než dotyčný sám. My rozhodujeme, jak se budeme cítit. Většinou jsou to rozhodnutí nevědomá, aniž bychom si je plně uvědomovali. To, jak reagujeme na neopětovanou lásku, za to jsme zodpovědní sami, nikdo jiný.

Co si potřebujeme uvědomit v souvislosti s neopětovanou láskou?

Zamilovanost se nedá naplánovat. Prostě se to stává. Nemá cenu se obviňovat, že jsem se zamiloval/a do někoho, kdo mi moji lásku neopětuje. Přijměte to.

Respektujte druhého. To, že mi někdo neopětuje lásku, je jeho svobodné rozhodnutí, proto je důležité to respektovat. To, že je mezi námi neopětovaná láska, může mít mnoho důvodu, např. člověk hledá v životě jiný typ osobnosti, druhý je šťastně zadaný, atd. Dva lidé nemusí mít stejný vkus.

To, že prožívám neopětovanou lásku, neznamená, že jsem špatný. Tohle jsou totiž jen hrátky našeho ega, které nedosáhlo toho, čeho chtělo. Uvědomte si to. Nejste špatný díky tomu, že vás někdo nemiluje jako vy jeho.

Co dělat, když mě v životě potká neopětovaná láska?

Nemůžeme druhého změnit, pokud sám nechce a nebylo by to ani moudré, co se týká lásky. Pokud vás neopětovaná láska v životě potkala, můžete udělat jednu velmi podstatnou věc – ZAMĚŘIT SE SÁM NA SEBE.

Začít postupně zpracovávat všechny strachy, pocity, emoce, co vás v souvislosti s neopětovanou lásku ničí. Je to pro vás příležitost se v životě posunout dál tak, abyste našel lásku, která bude naopak opětovaná. Pokud to nedokážete sám, neváhejte vyhledat odborníka, který vám s tím pomůže.

Posilujte svoje sebevědomí a budujte svoji sebedůvěru. Neopětovaná láska nás může pěkně potrápit. Pokud budete vědomě zvyšovat svoje sebevědomí a zacílíte pozornost jinam, dokážete se rychleji vzpamatovat z neopětované lásky.

Nesnažte se druhého do něčeho tlačit, nakonec by se to obrátilo proti vám. Mít vztah a lásku jen na základě nátlaku, není moc moudré a sám člověk by v takovém vztahu zřejmě moc šťastný nebyl. Dřív nebo později by se stejně vztah rozpadl.

Pokud vás potká neopětovaná láska, nebuďte sami. Vyhledejte přátele, s kterými si můžete o svém trápení popovídat. Mluvit o věcech, které vás trápí, je důležité. Díky tomu, že se dokážete vypovídat, můžete získat podporu druhého, příp. i jeho pohled na věc, který vám může ukázat nové obzory a možnosti, které sami nevidíte.

 

Zdroj:

http://www.partnerske-vztahy.eu/neopetovana-laska/

Sdílet tento článek:
Sdílet tento článek na Facebooku Sdílet tento článek na Twitter Sdílet tento článek na Google+