ČTETE INFORMACE NA OBALU? CO NÁM VLASTNĚ ŘÍKAJÍ...

« seznam článků
Rubriky: Kvalita / Zdraví

publikováno: 18.10.2022

Mnoho označení nemá vědecké opodstatnění, proto je třeba je brát s rezervou. Jde převážně o marketingové triky, upozornila organizace Which? z Velké Británie.

Výrobci používají rozmanitá tvrzení, aby propůjčili svým zdravotnickým nebo kosmetickým produktům legitimitu a přiměli zákazníky vybrat si právě jejich výrobek. Řada vědecky znějících termínů se však neřídí žádnými přesnými pravidly, není jasně definována a někdy je dokonce přímo zavádějící.

Označení „klinicky testováno“ může odkazovat na cokoliv – od malé studie zadané výrobcem po rozsáhlý nezávislý klinický výzkum. Jeho použití není nijak reglementované. U léčiv je zcela zbytečné, protože všechny léky na trhu musí být schváleny Státním ústavem pro kontrolu léčiv, který vyžaduje, aby účinnost byla prokázána výzkumem. Pouhé tvrzení o klinickém testování na obale výrobků tedy není zárukou kvality či předpokládaného účinku.

U popisu matrací se běžně vyskytuje slovo „ortopedický“. Přestože to zní odborně, jde spíše o marketingové tvrzení u výrobků navržených tak, aby poskytovaly podporu zádům. Nemá však jednotnou definici nebo certifikační pravidla, výrobci nejsou ze zákona povinni prokazovat pravdivost ortopedických tvrzení obecně. Podle Britské chiropraktické asociace navíc neexistuje žádný univerzální přístup k léčbě bolavých zad.

Koupě výrobku vydávaného za hypoalergenní, není totéž jako nákup nealergenního zboží nebo zboží bez alergenů. Předpona hypo– znamená, že je něčeho méně. Hypoalergenní produkt může méně často vyvolávat alergické reakce, ale není to zaručené, protože pro použití označení „hypoalergenní“ neexistují žádné normy či podmínky.

Nápis, že výrobek je testován dermatology, má působit odborně a dodat zboží na důvěryhodnosti. Jeho význam však může být velmi rozmanitý – od skutečnosti, že se příslušní specialisté podíleli na vývoji a výrobě až po osobní testování náplastí nebo práci s panelem dobrovolníků. Stejně jako u tvrzení „klinicky prokázáno“ nelze odhadnout, nakolik označení vypovídá o spolehlivosti a účinnosti. Právní definice označení o dermatologickém testování neexistuje, a tedy nejsou ani pevně stanovená kritéria jeho použití. Samotné označení nevypovídá nic ani o výsledcích testování.

Pokud výrobce uvádí, že jeho produkt není spojený se špatným zacházením se zvířaty (cruelty free), může se jednat o důvěryhodné tvrzení pouze v případě, že je doprovázeno logem příslušného certifikačního programu. Takové logo znamená, že výrobek splňuje jisté podmínky zaručující dobré životní podmínky pro zvířata, která byla jakýmkoliv způsobem spojena s vývojem a výrobou. V případě pochybností navštivte internetové stránky výrobce. Některé firmy neuvádějí certifikační loga na obalech produktů, ale informují o certifikaci online.


Zdroj:

https://spotrebitele.dtest.cz/clanek-9591/nektera-zdravotni-tvrzeni-na-obalech-nic-neznamenaji

Sdílet tento článek:
Sdílet tento článek na Facebooku Sdílet tento článek na Twitter Sdílet tento článek na Google+