DOBRODRUH VS. KLIĎAS

« seznam článků
Rubriky: Mezilidské vztahy

publikováno: 10.01.2022

Milé dámy, otázka na Vás :-). Přitahují vás muži dobrodružní, „tak trochu do větru“, vtipní, zábavní, dobří milenci, avšak přelétaví, nebo spíše klidná síla, o kterou se můžete více opřít, ale je to trošku nuda?

A kdo myslíte, že to má z těchto rozdílných mužů v životě jednodušší?

Dalo by se říci, že to značně souvisí s vícero skutečnostmi. Důležité třeba bude, za jakým účelem žena muže hledá. Pokud jen na flirt, či ještě nehledá až tak vážný vztah, bude preferovat a budou se jí líbit třeba jiní muži, než když již bude chtít „zahnízdit“ a hledat si životního partnera. Rozhodovat bude také věk a osobnost ženy, její preference, zkušenosti, rodinné prostředí.

Co vše může mít vliv na přitažlivost muže

Na přitažlivost muže mají vliv takové osobní vlastnosti jako jeho vzhled, pracovní postavení, finanční úspěšnost atd. V ještě větší míře ale má vliv na jeho přitažlivost určité charisma, které vyzařuje. Charisma lze shrnout jako souhrn vlastností člověka, jeho osobní kouzlo, které jej činí přitažlivým pro jiné osoby. Tím, co člověka činí charismatickým, můžou být opravdu zcela rozličné vlastnosti. Můžou jimi být vyjadřovací schopnosti, pohotovost, smysl pro humor, přesvědčivost, inteligence, sebevědomí nebo sebejistota.

Přitažlivost muže dobrodruha s vyšší hladinou testosteronu

Muž s vyšší hladinou testosteronu je pro ženu podle průzkumů, především v určitém (plodném) období, mnohem přitažlivější než jiní muži. V takovém případě se žena rozhoduje spíše na podvědomé úrovni a přestože říká, že chce citlivého partnera, v tomto období jí spíše imponují u muže vlastnosti jako je třeba mužnost, dominance a nepoddajnost.

Je zřejmé, že u takového muže má hladina testosteronu vliv nejen na to, jak vypadá. Muž s vyšší hladinou testosteronu má třeba hlubší hlas, nebo je více vzhledově maskulinní. Nemusí zrovna vypadat jako závodník v kulturistice, ale prostě má vypracované mužné tělo. Vyšší hladina testosteronu způsobuje, že je třeba i jeho jednání více rázné, má tendence se více prosadit.

Také má vliv na to, jak se chová, ovlivňuje jeho touhu po dobrodružství a samozřejmě i větší ochotu riskovat. Což může být v určitých oblastech výhodou (větší tah na bránu, rychlejší pracovní postup), ale má to samozřejmě i své negativní stránky. Tato živočišnost, přestože je pro ženy značně sexuálně přitažlivá, ovšem nese riziko třeba právě nevěry takového muže (ochota více riskovat, větší sexuální „neposednost“).

Klidný, vyrovnaný muž

Myslím, že klidného muže většina rozumných žen ocení. Pokud má někdo pocit, že takoví muži nejsou pro ženy atraktivní, tak to není určitě proto, že jsou klidní, ale spíše, že se chovají značně podřízeně. Zvláště pak pokud se stylizují do role „fackovací panák“. Vyhýbají se pak jakémukoliv střetu či konfliktu ať již doma či na pracovišti. Muž, který se chová spíše jako pejsek na vodítku než muž, nebývá pro ženy příliš přitažlivý a je k jeho údivu často ženami opouštěn.

Myslím, že ženy chtějí muže, kteří nejsou na jedné straně úplně bábovky, ale na druhou stranu je na ně spolehnutí v důležitých věcech. Také chtějí muže, který netrpí přílišnou přelétavostí, třeba, že si pořídí dítě a za dva roky se již stěhuje k jiné ženě. Na druhou stranu je jasné, že pokud máte za partnera atraktivního, vtipného a zábavného člověka, musíte počítat s tím, že bude čelit určitým nástrahám druhého pohlaví. A je zde samozřejmě i možnost, že třeba někdy podlehne. To už je ale riziko, do kterého člověk musí jít a sám si srovnat priority. Tedy co je pro něj důležité a co ne.

Má to jednodušší dobrodruh nebo klidný muž

K druhé části otázky pana Josefa a to, kdo to má tedy jednodušší. Myslím, že ani jedna skupina není zas až v tak velké výhodě, přestože se to často klidným mužům takto jeví. Muži si stěžují, jak ženy nechtějí hodné muže a obviňují dobrodruhy, že jsou na tom daleko lépe, protože je ženy obletují a nemusejí se ani moc snažit. Jenže to není zase až tak pravda, a i to obletování ženami má svá úskalí.

Už jen proto, že má takový dobrodruh většinou na výběr z většího množství žen. Jenže taková možnost neustálé volby není vždy jednoduchá. Především pokud už má takový dobrodruh nějakou ženu doma. Žilo by se mu určitě jednodušeji, kdyby jej ženy tolik neobletovaly a nemusel by čelit neustálému pokušení.

Jenže tato skupina mužů dobrodruhů si většinou nikde příliš nestěžuje. Trápí se mnohdy stejně, jako neatraktivní muži, jenže jinak. Ale oni se se svým trápením mnohdy nesvěřují v širokém okolí a nebrečí třeba na internetových fórech, jak je ten svět nespravedlivý.

Je lepší si vybrat atraktivního dobrodruha nebo nenápadného kliďase?

Atraktivní dobrodruh, který je tak trochu do větru se asi nikdy nezmění v poslušného beránka. Přesto, pokud je ochoten ctít určité hodnoty a najde si k sobě sebevědomou partnerku, která se nebude snažit z něj udělat někoho jiného, může i on dobře fungovat v dlouhodobém vztahu.

Druhá skupina – klidná síla – je pro život často velmi dobrá volba a spousta rozumných žen dokáže takového klidného muže ocenit a mohou mít velmi dobré a klidné manželství. Je třeba pouze dát pozor na to, aby se z klidu nestala nuda. V případě, že se klidný muž stane trošku více „mužným“ a nebude se chovat závisle, nehrozí zde, že mu po pár letech partnerka uteče právě za dobrodruhem.

Problémy spíše nastávají, když takoví slušní, klidní a často velmi romantičtí muži nehledají rozumné ženy, ale chtějí ženy, které jsou pro ně z nějakého důvodu nedosažitelné. Občas slyším, jak si takový muž už poněkolikáté stěžuje: „Dělal jsem pro ní první poslední, vše jsem obětoval a ona mi utekla s hajzlem“.

Pak přemýšlím, jestli je opravdu chyba jen v těch ženách. Takový muž by si měl uvědomit, jestli se třeba sám svým závislým chováním nepostavil do role atraktivního sluhy. Pobrekováním a stěžováním si, jak přátelům, tak na internetu, pak jen podtrhuje své „mizerné mužství“.

Pokud je schopen se takový muž „klidná síla“ nad sebou zamyslet a začít sám u sebe, místo aby ženy označoval za „mrchy, které nechtějí slušného chlapa“, může se stát velmi vyhledávaným partnerem. To především proto, že bude mít v sobě jak jistotu, tak v něm partnerka uvidí i osobnost.

Kdo je tedy přitažlivější, kliďas nebo dobrodruh?

Jací muži ženy přitahují, tedy přesně nevím. Jak píši v úvodu, záleží na vícero okolnostech, a také na zkušenostech, které žena s určitým typem muže už prodělala. Je ale také možné, že jí stále dokola přitahuje stejný typ „dobrodruha či kliďase“, přestože s tímto typem udělala opakovaně špatnou zkušenost.

Zkrátka, někdy je lidská (muži by řekli především ženská) mysl nevyzpytatelná a pro její větší pochopení je třeba daleko hlubšího zkoumání pohnutek a postojů té určité osoby, což není jednoduché ani rychlé. V článku je zachycen tedy pokus o polemizaci nad tím, jak to může někdy být, a jak to vidím já.

 

 

Zdroj:

https://www.partnerske-vztahy.eu/pritahuji-zeny-vice-dobrodruzi-nebo-klidni-muzi/

Sdílet tento článek:
Sdílet tento článek na Facebooku Sdílet tento článek na Twitter Sdílet tento článek na Google+