HRACHOVÉ NÁHRAŽKY MLÉKA

« seznam článků
Rubriky: Kvalita / Zdraví / Životní styl

publikováno: 10.03.2022

Hrachové náhražky kravského mléka určené veganům a osobám s bezlaktózovou dietou mají dobrou nutriční kvalitu. Nevýhodou je vysoká cena.

Na belgickém trhu se objevily rostlinné nápoje z hrachu. Značky, jako jsou Albert Heijn, Dryk, Sproud, TipToh nebo Wunda, jej nabízejí jako udržitelnější alternativu běžného kravského mléka, a to v různých podobách – jako neslazený produkt, nápoj s přidaným cukrem, výrobek určený do kávy nebo s čokoládovou příchutí.

Jejich výživové hodnoty jsou srovnatelné s nutričními vlastnostmi polotučného kravského mléka a sójových nápojů, obsahují však méně nasycených mastných kyselin. Dokonce i varianta s přidaným cukrem obsahuje méně cukrů, než se přirozeně vyskytuje v mléce, zjistila belgická spotřebitelská organizace Test-Achats. Hrachové nápoje Albert Heijn a TipToh obsahují stejné množství bílkovin jako sójové nápoje a o něco méně než polotučné kravské mléko. Jako většina sójových nápojů jsou i hrachové náhražky mléka většinou obohaceny vitamíny D, B2, B12 a vápníkem.

Hrachový nápoj je vhodnou alternativou mléka u osob, které jej nekonzumují, ať ze zdravotních, etických nebo jiných důvodů. Problematická je však cena. Například v belgických obchodech stojí litr základní varianty v průměru dvakrát dražší než sójové nápoje a zaplatíte za něj několikanásobně více než za litr kravského mléka.

 

Zdroj:

https://spotrebitele.dtest.cz/clanek-9201/hrachove-napoje-jako-nahrazka-mleka

Sdílet tento článek:
Sdílet tento článek na Facebooku Sdílet tento článek na Twitter Sdílet tento článek na Google+