JAK ČISTIT TABLET A MOBIL OD BAKTERIÍ

« seznam článků
Rubriky: Kvalita / Životní styl

publikováno: 31.03.2021

Aktuální téma - čistota a hygienické návyky. Nejenže jsme nabádáni, abychom si stále umývali ruce, byli jsme ohleduplní k ostatním a neustále čistili povrchy, se kterými běžně pracujeme. Navíc se ukázalo, že na našich nyní nejpoužívanějších přístrojích - mobilech, tabletech atd. - se drží velké množství bakterií. Může být mobilní telefon špinavější než záchodové prkénko? Ve skutečnosti k tomu nemusí mít daleko. Naučte se, jak zbavit svůj mobil špíny nebo jak pečovat o tablet, vyzývá spotřebitele portugalská spotřebitelská organizace Deco Proteste.

Podle studie University of Arizona ve Spojených státech může na mobilech žít až desetkrát víc bakterií než na prkénku od WC. Pokud používáte svůj telefon všude, tedy od koupelny až po hromadnou dopravu, a přesto jej pokládáte na jídelní stůl, možná ho budete chtít rychle vyčistit.

Třeba to zní přehnaně, upozorňuje Deco Proteste, ale umýt si ruce před používáním tabletu či mobilu je nejlepší způsob, jak zabránit přenosu bakterií. Studie zjistila, že nejvíc bakterií přenesou lidé na elektroniku svýma neumytýma rukama, když jdou ze záchodu.

Pravidelné čištění elektronických zařízení, která používají dotykovou obrazovku, je také důležitou součástí běžné údržby a zachování dlouhé životnosti.

Suché čištění utěrkou z mikrovlákna

Před čištěním přístroj vypněte, radí portugalská spotřebitelská organizace. Tkaninou z mikrovlákna jemně otřete obrazovku, abyste ji nepoškrábali. Mikrovlákno přitáhne a odstraní mastnotu a prach, zatímco jiné materiály je spíš rozmažou. Použít můžete i hadřík na čištění brýlí.

Čistěte obrazovku krouživými pohyby bez zbytečného přítlaku, tím se zbavíte většiny špíny. Pro uvězněné nečistoty ve spojích či zdířkách opatrně použijte párátko – je třeba si dát pozor, abyste například nepropíchli reproduktor.

Utěrku z mikrovlákna po vyčištění zařízení vyperte.

Na mokro

Tento způsob pomůže zničit většinu bakterií, ale je třeba jej používat s citem a ne příliš často.

Použijte gel na desinfekci rukou, který se běžně prodává v drogériích. Případně můžete použít mix 40 % isopropylalkoholu a 60 % vody. Namísto alkoholu lze použít i ocet, ale počítejte s tím, že po očistě bude přístroj chvíli cítit.

Do směsi namočte hadřík z mikrovlákna a očistěte jím obrazovku. Navlhčete také vatovou tyčinku a s tou, pokud je to možné, otřete rohy, spoje, tlačítka a knoflíky. Je třeba dbát na to, abyste nečistili telefon uvnitř zdířek. Stejným způsobem ošetřete i sluchátka. Nakonec všechno znovu otřete hadříkem dosucha.

 

Zdroj:

https://spotrebitele.dtest.cz/clanek-6179/i-telefon-a-tablet-potrebuji-hygienu

Sdílet tento článek:
Sdílet tento článek na Facebooku Sdílet tento článek na Twitter Sdílet tento článek na Google+