JAK SE CHOVAT PO HÁDCE?

« seznam článků
Rubriky: Mezilidské vztahy

publikováno: 27.10.2021

Znáte to. Hádka a pak trapné ticho. Podíváme se společně, jak nejlépe postupovat potom, co jste se pohádali, jak se chovat těsně po hádce a čemu se ideálně vyhnout.

 

Na hádku je třeba se dívat tak, že nám slouží k odreagování afektů nahromaděné negativní energie. To znamená, že hádka má smysl a neměli bychom se na hádku dívat tak, že nám partner chce nezbytně ubližovat. Někdy je to pouze o tom, že se potřebuje odreagovat, že už nemůže vydržet přetlak, který se v něm vytvořil. Některé hádky ve skutečnosti nemusí být nasměrovány vůči vám, ale vy „pouze“ sloužíte k tomu, aby se váš protějšek odreagoval.

Zabývejte se tím, co je na pozadí hádky

Samozřejmě, že negativní energie, kterou partner v hádce vůči vám směřuje, je často přímo namířena vůči vám a souvisí přímo s vámi. V té chvíli se partner domnívá, že na své chování má právo. A to z toho důvodu, že jste mu ublížila, že mu nerozumíte nebo cítí se ukřivděný. Myslí si, že zraňujete, prostě se cítí nějakým způsobem vámi poškozený. Toto je dobré si uvědomit právě proto, abyste věděli, jak se po hádce chovat.

Ať je to jakkoliv, vždy má smysl se zabývat tím, co je na pozadí hádky a co doopravdy hádku vyvolalo. V praxi to znamená, že po odeznění negativních emocí u vás obou, byste se měli k tématu hádky vrátit. V první řadě se s partnerem pobavte o tom, kdy se k tématu hádky nejlépe vrátit. Buď si společně dohodněte, jak poznáte z jeho chování, že už se nezlobí, a že jeho negativní emoce už vyprchaly. Nebo se partnera zeptejte, jestli už je schopen s vámi v klidu a konstruktivně řešit důvody, proč jste se pohádali.

Bohužel ne každý se chce k hádce vracet. Proto byste se nejdříve měli věnovat tomu, za jakých podmínek jste oba dva ochotni se příště vracet k tématům, která vznikla před hádkou.  K tématům o kterých jste se hádali. Jde tedy o to dohodnout si, jak se chovat po hádce a jak spolu komunikovat. Abyste oba dva měli odvahu a chuť se k tématu vracet a nezametli jste vše jen pod koberec.

Jak konstruktivně komunikovat a postupovat po hádce?

Nevracejte se  hned k tématu hádky, pokud máte zkušenost, že váš protějšek se po hádce k tématu vracet nechce. Nejdříve si nastavte takový rámec chování a komunikace, ve kterém budete oba dva schopni se o problému spolu bavit. Někdy to může vypadat, že partnerovi musíte nejprve v něčem vyhovět. Partner vám třeba řekne, že má pocit, že po hádce se nad ním povyšujete nebo se mu posmíváte. Případně ho neposloucháte a neberete ho vážně. A proto se tedy on s vámi odmítá po hádce o daném tématu bavit.

Až si spolu vyjednáte, za jakých podmínek a jak jste vůbec ochotni se o hádce a tématu hádky bavit, teprve pak se začněte bavit o konkrétním problému. Nejčastějším problémem bývá, že i když se partneři po hádce vrátí k tématu, stejně nic nevyřeší.  Neustále se baví o faktické rovině problému. Tzn. že spolu například mluví o tom, že manžel chodí domů pozdě z práce. Manžel tvrdí, že 18. hodina, kdy se vrací, není tak hrozná. Manželka se ale donekonečna pře o to, kdo má pravdu.

Opusťte tento způsob komunikace a bavte se o emocionální rovině na pozadí hádky. To znamená, komunikujte spolu o tom, co žena prožívá, když muž podle ní chodí domů pozdě. Co prožívá muž, když ho podle něj jeho žena omezuje. Je klíčové se snažit chovat a být empatický a pokusit se vžít do druhého. Snažit se pochopit, proč ten druhý požaduje to či ono a proč se mu nelíbí to, co se mu nelíbí.

Vysvětlením si svých emocí snáze pochopíte důvody vašich hádek

U vysvětlování emocí, které jsou na pozadí hádek, byste měli zůstat tak dlouho, dokud vaše vzájemné negativní emoce vůči sobě nezačnou klesat. Dokud vnitřně opravdu nebudete schopni partnera pochopit. Přijmout to, že věci vidí tak, jak je vidí, a že věci prožívá tak, jak je on sám prožívá. Klíčové u tohoto způsobu komunikace je, abyste svému protějšku v žádném případě nevyvraceli, jak se cítí, a co prožívá. Smyslem je protějšek pochopit a přijmout.

Rozhodně nesmíte negovat to, co vám partner sděluje. A to i navzdory tomu, že se vám nemusí líbit vše, co vám partner říká o svém prožitku či o svých emocích. Mnohdy se vás bude dotýkat, co partner řekne. Nesmíte ale na něj útočit ani mu vymlouvat, co prožívá. V této chvíli se snažte sami sebe ovládnout. Snažte se i porozumět tomu, proč vy sami prožíváte tím, co vám partner říká, negativní pocity. Jedině takto je možné pochopit, co opravdu je na pozadí vašich hádek a dle toho si nastavit vaše chování po hádce.

Smyslem této diskuse není dokázat jeden druhému, kdo z vás má pravdu nebo moc nad vztahem. Toho se právě musíte vyvarovat. Smyslem naopak je se k sobě přiblížit a splynout spolu. Smyslem je přijmout, že váš protějšek vidí věci jinak. Přijmout jeho nedokonalosti a jeho slabiny. Snažit se naopak partnera podpořit, aby své slabiny posílil, a aby se za ně tolik nestyděl, aby ho tolik netrápily a neomezovaly. To je nejlepší způsob, jak rozklíčovat ty pravé důvody vašich hádek.

Zametání většiny hádek pod koberec – děláte to také?

Často jsou pod koberec zametána témata hádek, a těch je většina, o kterých si myslíme, že jsou to jen hlouposti. Mnoho klientů říká, že se hádají většinou jen o hloupostech. Ale to je velké nedorozumění a nepochopení toho, o co ve vztahu jde. Ve vztahu jde právě o to, že dnes a denně se nám dějí malé drobné věci, které ze své podstaty nejsou až tak důležité. Jako třeba zda budou boty v botníku nebo vedle botníku. Ale důležité je právě to, co se těmito drobnými každodenními hádkami vyjadřuje.

Tam se právě skrývá to velké nepochopení většiny z nás. Ochota druhému vyhovět, vyslechnout ho, tím mu vlastně dokazuji své city a lásku. Tím, že jeden druhému vyhoví, mu také dokazuje jeho důležitost, tím že v sobě něco přemůže a udělá dle partnerova přání. Proč je třeba pro ženu důležité, aby boty byly v botníku, proč je pro ní důležité, aby jí v tom muž vyhověl? To je právě to podstatné, oč se tu jedná. Tím, že jí muž vyhoví, jí i dokáže, že ji vnímá a chápe a je pro něj důležitá natolik, aby se jí přizpůsobil.

Nezametejte po hádce pod koberec věci, o kterých si myslíte, že jsou to úplné hlouposti. A nemyslete si, že hádka byla zcela zbytečná. Žádná hádka není zbytečná, protože vám na pozadí ukazuje, co vás trápí.  V čem je problém a na čem byste měli pracovat. Pokud většinu hádek zametete pod koberec, nikdy se v tématu neposunete. Budete se tak jen od sebe pomalu a plíživě odcizovat. A to tak dlouho, až dojde k nevěře, rozchodu nebo k velkému ustrnutí vztahu, že vedle sebe jen žijete.

Klíčové je se k tématům hádky vracet. Nejdříve se dohodněte, jak se budete po hádce chovat a jak spolu budete komunikovat, abyste oba dva byli ochotni se o věcech bavit. Mluvte spolu hlavně o emocích na pozadí hádky, o které se bavíte. Teprve ve chvíli, kdy se k sobě opravdu přiblížíte, kdy budete cítit, že negativní emoce, zloba a odpor vůči vašemu protějšku ustoupily, má smysl se začít vracet k rovině faktické. Tedy začít se bavit například o tom, kdy muž začne chodit dříve domů z práce.

 

Zdroj:

https://www.partnerske-vztahy.eu/jak-se-chovat-po-hadce/

Sdílet tento článek:
Sdílet tento článek na Facebooku Sdílet tento článek na Twitter Sdílet tento článek na Google+