JIŘÍ ŠTĚPÁNEK Z KAPELY REGON:

« seznam článků
Rubriky: Kultura / Událost, Společnost

publikováno: 22.08.2018

Dnes přinášíme rozhovor s Jiřím Štěpánkem, zakládajícím členem kapely Regon. Ta už tento pátek představí světu své nové CD s názvem Dirty History. Nejen o něm jsme si s Jiřím povídali...

Kdo Vás oslovil, abyste se zúčastnil natáčení nového CD Regon? Překvapilo Vás, že se po dlouhé době kolem kapely děje něco takového, jako je vydání CD?

Před dvěma lety na podzim mi volal bubeník Pavel Kubát, že chce žádat svoji dívku o ruku a že chce mít v ruce něco víc, než kytku. Požádal mě, abych s ním nahrál píseň „Rty jsou schránka čekání“ od brněnské skupiny Progres 2, kterou jsme kdysi s Regonem hráli jako jednu z mála převzatých věcí. Byl jsem hodně vytížený svými pěti kapelami, ale protože jsme s Pavlem od začátku jeho působení v Regonu měli spolu hodně dobrý vztah, rád jsem to pro něho udělal.

Při nahrávání ve studiu jsme cítili, že nás naše spolupráce úžasně nabíjí. Bylo to, jako když se potkají chlapečci na písku a bábovičky jim jdou jedna dvě od ruky. Krásně si hrají a vůbec nezlobí. :-) Tak jsme si slíbili, že v tom budeme pokračovat. Zanedlouho mi Pavel představil celou svoji vizi Regon – Ditry history

Jaká byla práce na CD - dřina, nebo hlavně zábava?

Myslel jsem, že se Pavel zbláznil! Posledních dvacet let jsem hrál spíš meditační hudbu, folk, country a pár let zpívám v Penzistoru. A on na mě s heavy metalem, který jsem naposledy hrál, když mi bylo 25! Protože jsou tam neskutečně rychlý kytary, byla nutnost kontaktovat Jana „Hanse“ Jiříčka (dnes Motorband), který jedíný ty šílenosti zahraje. Pak jsme oslovili Jana Kotase a mého bratra, Pavla Štěpánka, protože bez nich by to nebyl Regon.

Bylo nám jasné, že jestli chceme zahrát to, co jsme tenkrát složili, bude to pěkná makačka. Ale už při natáčení demáče jsme cítili, že to šlape a začalo nás to úžasně bavit. Navíc spolu velmi často komunikujeme. Hlavně večer telefonicky. Takže poslední rok a půl moje ženská žárlí, že si nepovídám s ní, ale s někým z Regonu.

Představuji si, že při povídání si přimomínáte spoustu historek, co jste spolu za ty roky zažili.

Díky tomuto projektu si přípomínám nejen staré historky, které samozřejmě vyplouvají na povrch. A že je čemu se smát. :-) Ale také potkávám lidi, se kterými jsem se dlouho neviděl. A byla by škoda zapomenout, že jsou. Některé dokonce opět zveme ke spolupráci. Jako třeba našeho bývalého zvukaře Chrudoše Tvrdého, který prodal mixpult a koupil si fotoaparát. Jeho úžasné  fotky budou nejen na bookletu CD, ale i na našich webových stránkách, které teď nově připravujeme. Někoho už ale ke spolupráci pozvat nemůžeme. A to už je smutnější. 23. července, vlastně téměř měsíc před vydáním CD Dirty history, zemřel kytarista a  spoluautor některých písní, Edwin Salas. Domluvili jsme se, že mu cédéčko In memoriam věnujeme .

Jak si myslíte, že CD přijmou Vaši posluchači?

Myslím si, že CD Ditry history si posluchače určitě najde. Protože se nám tam podařilo dostat tu energii, se kterou jsme to tenkrát skládali. Navíc je už tam - myslím - cítit muzikantská vyzrálost, tedy oproti starým nahrávkám, ze kterých jsme se to učili. Taky zvukové možnosti máme dnes úplně jiné, což tomu materiálu velice prospělo. Opravdu jsem tím zvukem nadšen.

Trochu jsem se ale bál, jak se mi budou zpívat ty texty, které jsou staré 30 let. Bohužel společnost jako by se nepoučila z minulosti a jak to tak vypadá, bude opakovat svoje chyby znovu a znovu. Takže jsem zjistil, že texty jsou vlastně žhavě současné. Třeba písně Chuť moci, Destrukce svědomí,  atd…

Plánujete s Regonem i další spolupráci?

Vzhledem k tomu, že já s Honzou Jiříčkem máme každý svých pět dalších kapel, tak co se týče živých vystoupení, fanoušky asi zklameme. Nejsme zatím schopni dát dohromady víc jak jeden, dva koncerty ročně. Co se týče studiové práce, kluci se někde doslechli, že bych chtěl zlepšit svoji angličtinu. Tak vymysleli pro mě i pro fanoušky úžasný dárek. Jelikož má Regon příští rok slavit 35. narozeniny, plánujeme CD Dirty History i v anglické verzi.

Také se v kapele mluvilo o reedici CD Hon na štěstí a Drahej špás, protože je po nás fanoušci a jejich děti a děti dětí chtějí. :-)

Co se týče dalšího nahrávání, uvidíme, jestli další CD postavíme na nových písních, nebo ještě přizveme ty, které se ještě na žádný nosič nedostaly. Vše se bude také odvíjet podle ohlasu publika a našich časových možností.

Když už jste mluvil o koncertech - kde vás posluchači mohou slyšet? A kdy si budou moci koupit nové CD?

CD Regon – Ditry history spatří světlo světa 24.8. v Náramči u Třebíče, kde proběhne i křest cédéčka. Kmotrem našeho CD bude československá rocková legenda Miloš Dodo Doležal. Bude tam také mít svůj asi hodinový set se svou kapelou. CD nám také pokřtí a celým večerem bude provázet kmotřenka Darja Hrubá, zpěvačka a kytaristka brněnské dívčí kapely Loretta. Jinak kromě formace Dirty history a Miloše Dodo Doležala fanoušci uslyší několik dalších formací Regonu i s hosty,  jak nás znají z dřívějška, nebo skupinu Dejavu, která hraje písničky Regonu a celý koncert v Náramči zahájí.

Pokud by se někdo z vážných důvodů nedostavil a válel se ten večer třeba u moře, domlouvali jsme se s pořadatelem Petrem Hajnem, že bychom to cédéčko mohli představit a zahrát na Metalových Vánocích 28.12. v Brně v Semilasse. Takže se máme všichni na co těšit. :-)

Moc děkuji za rozhovor a zdravím všechny čtenáře!

Sdílet tento článek:
Sdílet tento článek na Facebooku Sdílet tento článek na Twitter Sdílet tento článek na Google+