JSOU ZDRAVÉ POTRAVINY OPRAVDU VŽDY ZDRAVÉ?

« seznam článků
Rubriky: Zdraví / Životní styl

publikováno: 06.01.2022

Výrobky propagované jako zdravá svačina mohou vypadat neškodně, ale britský výzkum ukázal, že škodí zdraví stejně jako ty, které odborníci na výživu zatracují. Obsahují zpravidla volné cukry, tuky a nasycené mastné kyseliny, sůl nebo jsou velmi kalorické.

 

V regálech se objevuje čím dál více výrobků, které mohou zahnat hlad mezi hlavními jídly a spotřebitel má pocit, že jimi prospěl svému zdraví nebo přinejmenším organismu neuškodil. Na mnohých je například tvrzení o vysokém obsahu vlákniny a bílkovin či o absenci přidaného cukru. Britská spotřebitelská organizace Which? si posvítila na jejich složení.

Některá tvrzení na obalech musí být podložená konkrétními hodnotami. Pokud výrobce uvádí, že je výrobek zdrojem vlákniny, musí jí produkt obsahovat nejméně 3 g na 100 g. Vysoký obsah proteinů smí být inzerován pouze v případě, že pětina kalorií výrobku pochází z bílkovin. Ani při dodržení těchto požadavků se však nemusí jednat o potravinu, která prospívá zdraví. Mnohé mají vysoký obsah cukrů, tuků nebo soli a někdy ani nemají vyšší obsah bílkovin nebo vlákniny než klasická svačina.

Pro rodiče a chůvy malých dětí je praktické mít po ruce malé občerstvení. Ovocné pochoutky ovšem mívají blíže k cukrovinkám než k ovoci. Mnohé sice neobsahují přidané cukry, jde však o natolik zpracované produkty, že britské zdravotnické úřady považují obsažený ovocný cukr za volný cukr, který poškozuje například zoubky. Už tedy nejde o stejný cukr, který by dítě snědlo v kousku ovoce.

Cukry v ovocných pyré, smoothie, džusech a medu jsou také považovány za volné cukry. Například balení s 20 g malinových a borůvkových dobrot Bear Paws obsahuje 7,6 g volných cukrů, tedy téměř dvě čajové lžičky. Jahodové lupínky s jogurtem Fruit Bowl jsou vyrobeny z koncentrovaných jablečných a jahodových protlaků a obsahují přidaný cukr ve formě glukózového sirupu či fruktózo-glukózového sirupu. Cukr je i v jogurtové polevě, takže balení o hmotnosti 21 g obsahuje 13 g cukru, tedy více než tři čajové lžičky. Pochutiny z ovoce neobsahují ani stejné množství vlákniny nebo vody jako celé ovoce.

Smoothies a ovocné šťávy nemají stejné vlastnosti jako čerstvé ovoce a zelenina. Proces odšťavňování a míchání snižuje obsah vlákniny, uvolňuje cukry a vytváří volné cukry. Podobně jako u ovocných svačinek je pak snadné vypít nadměrné množství cukru. Čtěte informace na balení. Větší lahve mohou obsahovat dvě porce s ohledem na složení, ale není to vždy poznat na první pohled.

Cereální tyčinky si většinou nezaslouží svou image zdravé pochoutky. Často obsahují mnoho cukru a tuků. Totéž platí pro flapjacky. Například raw tyčinka WK Kellogg Cocoa & Hazelnut, ořechy a oves obsahuje koncentrovanou jablečnou šťávu, což je v podstatě přidaný cukr. Mezi další tajně sladké přísady, které se nepočítají jako přidaný cukr, patří med, melasa, nektar z agáve a sirup z hnědé rýže.

Čokoládová nebo jiná sladká poleva na rýžových sušenkách či tzv. chlebíčcích obsahuje vždy cukr a tuk navíc. Neslazené rýžové krekry bez polevy mají nižší obsah cukru, tuku a nasycených mastných kyselin, ale obvykle obsahují hodně soli.

Lupínky ze zeleniny, luštěnin nebo obilovin se tváří jako zdravější alternativa k bramborovým chipsům, ale realita je jiná. Některé v testu obsahovaly stejné množství kalorií, tuků (včetně nasycených mastných kyselin) a soli jako bramborový výrobek stejné značky. Čočkové nebo cizrnové chrupky mají více bílkovin než bramborové chipsy, ale není v nich nutně více vlákniny či méně soli. Lepší volbou bývají pečené lupínky, které mívají méně nasycených mastných kyselin než smažené.

Výrobky z kukuřice, hrachu nebo fazolí mohou být zdravější alternativou díky obsahu zeleniny, obilovin a luštěnin, které jsou dobrým zdrojem vlákniny a bílkovin, ale někdy jsou příliš solené. Ořechy přidávají tuky a zvyšují kalorickou hodnotu. Dobrou volbou jsou nesolené oříšky všeho druhu.

 

Zdroj:

https://spotrebitele.dtest.cz/clanek-9087/zdrave-svacinky-jsou-plne-cukru-tuku-a-soli

Sdílet tento článek:
Sdílet tento článek na Facebooku Sdílet tento článek na Twitter Sdílet tento článek na Google+