KDY OČEKÁVAT KRIZI VE VZTAHU

« seznam článků
Rubriky: Mezilidské vztahy

publikováno: 18.02.2021

Je sice pravda, že krize vztahu může přijít kdykoliv. Ale v každém vztahu se nacházejí více a méně riziková období. Chcete vědět, v kterých fázích vztahu byste si měli dát obzvláště pozor na případné problémy a vkrádající se krizi? Čtěte dále a poznejte fáze krize vztahu.

Krize vztahu po roce až dvou

První velká krize přichází po roce až dvou společného soužití. Počáteční zamilovanost pomalu ale jistě přechází v partnerské soužití. V tomto období zjišťujete, jak se vaše falešná očekávání a nereálné představy o partnerovi a společném životě liší od reality. Musíte řešit protichůdná přání a touhy obou z vás. Pokud se vaše názory na společné soužití výrazně liší od pohledu vašeho partnera na věc, může to vést až k výčitkám či podmínkám. Může se také objevit vyhrožování trestem. Mezi nejčastější problémy patří návyky, které jsme získali za společného života s našimi rodiči. Pokud se výrazně liší od toho, na co je partner zvyklý, dochází k neshodám a hádkám. Největší potíže v této fázi vztahu však způsobuje rozdílné pořadí životních hodnot. Pokud se priority obou partnerů výrazně liší, často to vede k hluboké krizi vztahu, kterou lze vyřešit jedině za velké snahy obou partnerů.

Krize vztahu po třech letech

Tři roky s partnerem, to už je docela dlouhá doba. Za tu dobu už jste měli dostatek času poznat většinu nedostatků a překvapení svého partnera a smířit se s nimi. Přesto na vás může dolehnout ponorková nemoc, kdy toho druhého nemůžete skoro ani cítit.

Mohou se dostavit pocity odcizení. To však po třech letech společného soužití není nic neobvyklého. Vzdorujte těmto náladám, kdy máte chuť se na všechno vykašlat a najít si nového a neokoukaného partnera. Tímto prochází většina vztahů. Nebojte se a zachovejte chladnou hlavu. Vytrvejte, pracujte na vztahu, udělejte partnerskou dohodu a tato fáze přejde.

Krize vztahu po sedmi letech

Po sedmi letech společného soužití se již manželé velice dobře znají a nemůže je nic překvapit. To je výhodou, ale zároveň i nástrahou. V této době se totiž vztahy obvykle dostávají do těžkého stereotypu, který bývá ubíjející pro obě strany.

Oba dva partneři se od rána do večera motají v začarovaném kruhu. Ráno vypravit děti do školy. Práce. Postarat se o rodinu. Poradit si s problémy. O víkendu dohnat, co se přes týden nestihlo. Není divu, že vám v takovém shonu nezbývá dostatek času pro sebe. To samozřejmě vede ke stresu a nervozitě. Odtud je již jen malý krůček k podrážděnosti a přehnaným reakcím na chování partnera.

Po sedmi letech jsou již partneři přesvědčeni, že mají toho druhého jistého. Přestávají o sebe dbát a mohou ztrácet na atraktivitě. To často vede k otázkám, zda vás partner vůbec ještě přitahuje. Muži v této fázi obvykle mají dobré zaměstnání a postupně získávají čím dál prestižnější pracovní pozici. To je samozřejmě činí atraktivními v očích mladších kolegyň, a pokud se muž neuhlídá, může to vést až k nevěře.

Krize po 15 a více letech vztahu

Další velká krize nastává zhruba po 15 letech manželského svazku, nicméně i později. Možná si myslíte, že po tak dlouhé době prožité společně s partnerem už žádné nástrahy nehrozí, ale není tomu tak. V této době začínají odcházet děti z domova, ať už kvůli škole nebo se jenom chtějí osamostatnit. To je samozřejmě obrovská změna, která vám zpřehází život. Ženy často pociťují syndrom prázdného hnízda. Dlouhá léta se s láskou staraly o své děti. Ty už je teď ale tolik nepotřebují a ženy může postihnout osobní krize, která se negativně promítne i do vztahu s partnerem.

Muže v tomto období pomalu ale jistě dohání syndrom zavírajících se dveří neboli druhá míza. Jak muž stárne, dopadají na něj pochybnosti, zda stále za něco stojí. Zda je ještě pořádný chlap, jak má být. Chce si dokázat, že ještě není tak starý a že na to ještě má. Chce vědět, že je pořád přitažlivý. To může vést až k milostným aférám s mladšími ženami.

Nachází se váš vztah v kritické fázi?

Pokud se váš vztah právě nachází v jedné z výše uvedených rizikových fází, dejte si pozor na případné problémy a všímejte si náznaků, kdy vše není v pořádku. Krizím vztahu můžete předejít a i pokud se váš vztah do krize dostane, lze ji úspěšně vyřešit. 

autor článku: Karel Chába


Zdroj:

https://www.partnerske-vztahy.eu/jake-jsou-faze-manzelske-krize/

Sdílet tento článek:
Sdílet tento článek na Facebooku Sdílet tento článek na Twitter Sdílet tento článek na Google+