KDYŽ NEDOKÁŽETE MÍT VZTAH

« seznam článků
Rubriky: Mezilidské vztahy

publikováno: 07.03.2022

Někteří lidé nedokáží mít klasický a dlouhodobý vztah. Proč se toto děje a jaké jsou nejčastější důvody? Proč někdo nedokáže setrvat ve vztahu? Jaké jsou možnosti řešení takového problému? Na to se zaměříme v dnešním článku.

Příčiny, proč nedokážete mít vztah, se v drtivé většině případů odvozují už z raného dětství. Většina lidí, kteří mají tento problém, nemohou mít vztah nebo si nedokáží vztah udržet, neprožívali v dětství dostatek blízkosti a jistoty ze strany rodičů. Tím se ani nenaučili, jak se vlastně ve vztazích chovat. Jsou i lidé, a není jich málo, kteří než aby trpěli tím, že je vztahy zraňují, dobrovolně se rozhodnou, že žádné vztahy mít nebudou.

V dětství si vytváříme návyky, které nám určují že nedokážeme mít vztah

K rozhodnutí, že nebudu mít vztah, ale nedochází až v dospělosti. Došlo k němu už v raném dětství. Pro dítě bylo bezpečnější si nenárokovat city, protože si myslelo, že mu je rodiče nechtějí dát. Dítě rezignovalo na blízkost, pospolitost, přijetí a bezpečí od druhých. Mnoho lidí v raném dětství došlo k názoru, že by pro ně bylo bezpečnější se těchto nároků vzdát a uzavřeli se sami do sebe. Prostě si přestali nárokovat to, co je pro většinu lidí běžné. Přirozeně, tyto návyky a chování se přenášejí do dospělosti a tito lidé pak nejsou schopni mít klasické vztahy.

Další rozšířenou skupinou těch, co nedokáží mít vztah, jsou lidé, kteří často nemají vůbec problém se seznamováním. Mají ale problém si vztah udržet. Opět jsou to lidé, kteří mají problém s citovou vazbou už z dětství. Tito lidé se hodně bojí odmítnutí, resp. bojí se zranění, nevěry nebo opuštění. Jsou to často právě lidé, kteří navenek působí velmi sebevědomě. Také přátelsky a společensky, ale je to ve skutečnosti jen maska, která má zakrýt jejich vnitřní nejistotu.

Hlavní problém lidí, kteří nedokáží mít vztah, ale je, že chyby často vidí  ve svém protějšku. Neustále mu něco vyčítají, útočí na něj a stále se s ním rozcházejí. A to právě kvůli tomu, že si myslí, že protějšek má spoustu chyb a nedělá to, co by měl. Zároveň si nelze nevšimnout, že tito lidé se dokáží opakovaně seznamovat, ale vztah si udržet nedokáží. V takovém případě se samozřejmě musíme ptát, co za tím je, jaký je pravý problém?

Nedokážu se seznamovat, a proto nemám vztah

Další častou skupinou jsou lidé, kteří mají problém se seznamováním jako takovým. Hodně se podceňují, stydí se a mají problém mluvit s druhými. Jsou silně přesvědčeni, že nemají svému potenciálnímu protějšku co nabídnout. Jsou to zpravidla lidé, kteří si sami sobě vnucují názor a zaujímají postoj, že druhé nepotřebují, že si bohatě vystačí sami. Jsou mezi nimi ale i tací, kteří si velmi dobře uvědomují, že sami sebe blokují a po vztahu hodně touží a mrzí je, že nedokáží mít vztah.

Jak naložit s problémem, kdy neumím mít vztah?

Jsou dva základní způsoby, jak s těmito problémy, kdy nedokážete mít vztah, pracovat. U někoho jsou problémy tak hluboké a tak vážné, že navzdory tomu, že se může snažit a zkoušet se socializovat, tak mu to stejně nejde. Vždy své snahy nějak pokazí nebo se prostě stane něco, co mu seznamování překazí. Navzdory tomu, že se v každém novém vztahu snaží o to, aby mu vztah vydržel a fungoval, vztah bohužel nevydrží.

Pokud máte obdobnou zkušenost, bude pro vás nejlepší vyhledat odbornou pomoc a začít chodit do psychoterapie. A to hlavně z důvodu, že je třeba řešit vaše naučené vzorce z dětství. Máte je v sobě máte silně zakořeněny a nemusíte si je ani uvědomovat. Je potřeba řešit slabosti vaší osobnosti. A je třeba posílit vaši osobnost natolik, abyste se těchto svých problémů zbavili. A tím si byli schopni najít vztah a ten si i udržet.

Někdo ale problémy s udržením vztahu nemá tak velké. Proto mu může pomoci pouze to, že se bude učit překonávat svůj strach. Třeba právě tím, že se bude učit seznamovat se, oslovovat potenciální partnery a podobně. Je samozřejmě klíčové, aby vám tato snaha víc psychicky neubližovala a neutvrzovala vás v domněnce, že si nikoho nezasloužíte. Pokud byste se stále více a více potápěli do svého problému, opravdu raději vyhledejte odbornou pomoc.

Dokážu se seznámit, ale vztah si neudržím

Pokud máte problémy, že se sice seznámíte, navážete vztah, ale pak ve vztahu nedokážete vydržet, určitě je dobré se s tímto problémem novému protějšku svěřit. Je samozřejmě možné, že to nebude chtít akceptovat a rozejde se s vámi. V tom případě to pak není partner, se kterým se můžete posouvat. Pokud s vámi ale partner zůstane, dává vám tím najevo, že vás akceptuje i s vaším handicapem. Jedině takto máte naději, že společně můžete situaci zvládnout a naučit se mít vztah.

Situace se dá zvládnout totiž jen za předpokladu, že budete ochotni se partnerovi otevřít a spolu rozklíčovat, čeho se bojíte. Co vás ve vztahu bolí, co vám vadí atd. Budete se muset snažit hledat příčiny, které jsou na pozadí toho, že nedokážete mít vztah. Následně se spolu budete snažit příčiny odstranit a vyřešit. Všechny tyto snahy můžete zároveň kombinovat i s tím, že vyhledáte pomoc odborníka a budete na svých problémech se vztahy pracovat i tímto způsobem.

Při řešení vašeho vztahu a udržení si vztahu byste se měli zabývat i základními dovednostmi ve vztahu jako jsou pravidla komunikace. Podrobný návod najdete v článku Proč by měl mít každý vztah pravidla komunikace. A dále byste se měli zabývat i partnerskými potřebami.

 

Zdroj:

https://www.partnerske-vztahy.eu/nedokazu-mit-vztah/

Sdílet tento článek:
Sdílet tento článek na Facebooku Sdílet tento článek na Twitter Sdílet tento článek na Google+