MÍSTA, KTERÁ JSOU NEJVÍCE OHROŽENA NÁSLEDKY GLOBÁLNÍHO OTEPLOVÁNÍ

« seznam článků
Rubriky: Událost, Společnost

publikováno: 30.10.2018

Pokud bude pokračovat oteplování planety a tání ledovců, zemské podnebí se výrazně změní. Některá místa bude trápit sucho, jiná zase záplavy. Některá města zcela zmizí pod mořem. Jako první se rozhodne o osudu východního pobřeží Spojených států. Upozornil na to deník The Guardian.

Zemská kůra plave na povrchu tekutého pláště. Pokud je pevnina zatížena několika kilometry ledu, klesne hlouběji. To je případ Antarktidy a Grónska, které jsou pokryty vrstvou ledu silnou dva až tři kilometry.

Jestliže Antarktida roztaje, hmotnost ledu přestane tlačit na kontinent a ten se pak zvedne, domnívá se fyzik Mark Miodownik z londýnské Univerzity College.

Jedná se o takzvaný postglaciální odraz. To platí i o Grónsku, s nímž se v případě roztání ledu zvedne i část Severoamerické tektonické desky.

Jde o to, kde to začne 

Jde tedy o to, která oblast začne tát jako první. Bude-li to Grónsko, mohou o relativním štěstí hovořit Spojené státy. Ušetřena zůstanou velkoměsta v pásu od Miami na Floridě po megalopoli BosWash (aglomerace mimo jiné Bostonu, New Yorku, Washingtonu, Filadelfie či Baltimoru).

Střední část země by ale v takovém případě postihlo extrémní sucho.

Pokud se ale jako první rozpustí led v Antarktidě, pak se jižní tektonické desky zvednou jako první a celá Severní Amerika půjde pod vodu nejdříve. Následovat budou i další pobřeží, pravděpodobně tichomořské ostrovy.

 

Zdroj:

https://www.novinky.cz/veda-skoly/485586-ktera-mista-se-potopi-jako-prvni-kdyz-roztaji-ledovce-jsou-dve-moznosti.html

Sdílet tento článek:
Sdílet tento článek na Facebooku Sdílet tento článek na Twitter Sdílet tento článek na Google+