NA CO SI DÁT POZOR PŘI NÁKUPU STAVEBNÍHO POZEMKU

« seznam článků
Rubriky: PR článek

publikováno: 03.10.2019

Nákup stavebního pozemku, byť se na první pohled jeví být jednoduchým, se snadno promění v lepším případě v kupu zdlouhavě řešitelných, v tom horším neřešitelných problémů. I zde se dokážeme dostat do stejné šlamastiky, jako při nákupu nemovitosti.

Skutečná vlastnická práva ověřujte jako první

Jakmile začnete uvažovat o koupi pozemku, vytáhněte si na katastru nemovitostí, klidně prostřednictví služby Czech point na vybraných poštách, úplný list vlastnictví pozemku. Ověřte si skutečného majitele i jaká práva na pozemku váznou. Prověřte si, zdali není zastaven bance nebo jinému věřiteli. Prověřte si i další věcná břemena, která se mohou k pozemku vázat. Například předkupní právo, právo užívání pozemku třetí osobou, právo průjezdu přes pozemek, nebo třeba právo užívat studnu na pozemku. Pozor rovněž na pozemek, vůči jehož majiteli je vedena exekuce. I tuto informaci lze získat na Czech pointu.

Pozor na to, co je pod zemí i nad zemí

Zjistěte si, jestli přes váš pozemek nevedou inženýrské sítě – voda, plyn, kanalizace, dnes již i optické kabely k internetu. I toto by mělo být zapsáno jako věcné břemeno na listu vlastnictví. Na tomto místě a v okolí byste nemohli stavět, ale ani sázet stromy. Problematické jsou i vzduchem vedené elektrické dráty. Kolem nich je ochranné pásmo 30 metrů, na kterém nemůžete stavět.

Je pozemek, který chcete pro stavbu koupit, skutečně stavebním?

Z listu vlastnictví to být patrné nemusí. Potřebujete nahlédnout do územních plánů obce. Problémem může být ochranné pásmo (např. u vodního zdroje), záplavová oblast apod. Prověřte si rovněž, jak je to se zastavitelností pozemku a jestli se do těchto možností svojí velikostí domu vejdete.

Kupujete pozemek na hypotéku?

Pozor na odhad ceny pozemku. Kupní cena pozemku nemusí sedět s odhadní cenou. Pokud je kupní cena vyšší, budete muset mít připraveno více vlastních peněz. Jestliže je nemáte, určitě nepodepisujte kupní smlouvu dříve, než vám banka odklepne úvěr a budete vědět výši své hypotéky.

Prověřte si, jaké jsou požadavky na vzhled domu v oblasti

Řada obcí má jasně stanovené podmínky, jak novostavby na jejich území nesmí vypadat. Například v některých obcích v Beskydech dnes nepostavíte dům s rovnou střechou. Pokud již máte projekt domu, nebo minimálně vysněný dům, zjistěte si, jestli vám to projde na stavebním úřadě.

Zjistěte si různé záludnosti pozemku

Česká asociace pojišťoven vám sdělí, jestli váš pozemek není v záplavové oblasti. Byl by nepojistitelný, včetně domu. Což navíc znamená, že byste na něj nedostali hypotéku. Záludností ale může být více. Co staré zátěže v půdě? Není pozemek třeba starou skládkou? Podloží by nemuselo být dostatečně pevné pro stavbu domu.

Má stavební pozemek připraven inženýrské sítě?

Pokud ne, nedostanete stavební povolení. Vlastní vyřizování inženýrských sítí je záležitost na dlouhé lokty. Časově minimálně na rok, finančně vás to vyjde na statisíce. Ale není to jediný problém. I když jsou inženýrské sítě poblíž, nemusí vás být vodárny či elektrárny ochotny připojit. Elektrárny nemusí mít dostatečnou kapacitu na daném transformátoru. U vodáren je to podobně. Navíc vody je dnes nedostatek, a tak může platit stop stav na nová odběrná místa.

Je k pozemku přístupová cesta?

Ověříte si to opět z listu vlastnictví. Bez přístupové cesty je nutné nejdříve vyřídit věcné břemeno s majiteli přilehlých pozemků, a také ještě s původním majitelem. Pokud je majitelem přístupové cesty obec, není to problém. Pokud je přístupová cesta vedena jako věcné břemeno, ověřte si, jestli je na pozemek, nebo na majitele pozemku. Pokud na majitele, pro vás to nestačí. Na vás toto věcné břemeno prodejem nepřejde. Pokud na pozemek, je vše, jak má být.

A víte, že ještě zdaleka s výčtem všech možných problémů, které si je nutné pohlídat, nekončíme?

Naše rada na závěr? Se spolehlivou realitní kanceláří v zádech máte větší jistotu, že nekoupíte bezcenný pozemek. Pokud jste z Brna a okolí, nebo v této oblasti kupujete pozemek, oslovte Unicareal s.r.o. Firma vám pomůže nákup pozemku zrealizovat bez zbytečných přešlapů.

 

 

Unicareal s.r.o.

Roubalova 455/4

Brno-střed-Stránice

602 00

 

Tel: 541 211 876

Email: info@unicareal.cz

 

https://www.unicareal.cz/

Sdílet tento článek:
Sdílet tento článek na Facebooku Sdílet tento článek na Twitter Sdílet tento článek na Google+