PES JE KAMARÁD I PARŤÁK

« seznam článků
Rubriky: Životní styl

publikováno: 04.03.2022

Víte, že existuje asi 700 různých plemen? Lidé psy milují především pro jejich věrnost a inteligenci, a také proto, že jsou zkrátka neodolatelní.

Pes je snad vůbec nejoblíbenější zvíře na světě, není tedy divu, že je mnohými považován za nejlepšího přítele člověka.

Psi jsou skutečně úžasná a neuvěřitelně přátelská zvířata. Není divu, že již po tisíciletí doprovázejí lidstvo a pomáhají mu mnoha rozmanitými způsoby. Například ovčácký pes je schopen udržet celé stádo ovcí nebo dobytka pohromadě; nebo třeba lovečtí psi umí vystopovat neomylně kořist a pak zvednutím tlapy a ocasu upozornit svého pána kde jsou. Pak tu máme domácí psy, které můžete naučit lecčemu, jen tak pro radost.

Psi také často zachraňují lidské životy. Odborná literatura uvádí, že psi mají až milionkrát citlivější čich než člověk. Je to až neuvěřitelné, co psi dokáží. Například plemeno bloodhound dokáže sledovat pachovou stopu i uprostřed lidského davu. Jsou psi, kteří vycítí blížící se tornádo – a upozorní nás dříve, než se objeví na obzoru. Nějakým způsobem o něm prostě ví a umí nás před ním varovat. Jiní psi zase na dálku cítí utopeného člověka, a dokonce i tonoucího, který ještě může být zachráněn. Takový člověk může být třeba i pod ledem nebo několik desítek centimetrů pod hladinou. A jsou psi, kteří jsou schopni vás vystopovat i po roce uprostřed lesa a stačí jim k tomu jen mikroskopické kousky vaší kůže zachycené na větvích a rostlinách.

Pak tu máme služební psy, kteří pomáhají nevidomým lidem. Říká se jim vodící psi. Jiní psi dokážou vycítit například melanom, zhoubné znaménko, a označit přesné místo na těle dříve, než ho dokáže diagnostikovat dermatolog. Pak tu jsou psi, kteří jsou schopni vycítit blížící se epileptický záchvat nebo jiné křečové stavy a to o 2 až 3 minuty dříve, než k dané události dojde. Takový člověk má potom šanci se posadit, přerušit jízdu autem nebo požádat někoho o pomoc.

Někteří lidé říkají, že na psech je evoluce vidět nejlépe a mají na mysli všechnu tu rozmanitost plemen: bernardýny, ohaře, pudly a další. Ale to není evoluce, pořád jsou to přece psi. Znáte Noemovu archu? To není žádná pohádka, ale skutečná historie. Noe vzal do archy jeden pár původního nešlechtěného druhu psa s kompletní genetickou výbavou, takže když potom po potopě vyšli z archy, mohla z nich postupně vznikat všechna plemena a varianty psů, přirozenou cestou i šlechtěním, například pudli.

Pudl (ani jiný pes) tedy není důkazem evoluce, protože u něj nevznikla žádná nová genetická informace. Není to nový druh, jen vyšlechtěný pes, který má zvýrazněné nebo potlačené některé vlastnosti, pořád je to ale pes. Řekněme, že je v principu možné vyšlechtit z mongolského vlkodava například pudla. Ale určitě se vám to nepodaří obráceně, protože během šlechtění došlo u pudla k nevratné ztrátě genetické informace. Nejedná se tedy o vznik zcela nového druhu, ale pouze o drobnou úpravu druhu již existujícího. Takže začnete psem a skončíte psem, a přitom jak šlechtíte, vždycky něco ztratíte.

Znáte toho vrásčitého psa? Říkají mu šarpej. Tenhle pes má kůži snad na dva psy! A víte proč? Má totiž stále aktivní geny pro kůži velkého psa, ale on sám už tak velký není, proto má na těle tolik kožních záhybů. Je to výsledek šlechtění a manipulace s již existujícími geny psa.

Všechny tyhle ale i jiné zajímavé změny můžete dosáhnout pouze tím, že manipulujete s aktivitou původních genů. Žádné novinky se ale nekonají. Ještě se nestalo, že by někdo přidal novou genetickou informaci, která by ze psa udělala jiné zvíře. Je to prostě zákon zachování druhu, kdy psi rodí zase jenom psy a jelikož se genetické informace s časem v populaci vytrácejí, jsou dosažené změny často nevratné.

Přesto jsou to ale pořád úžasní psi!

 

Zdroj:

https://www.magazinzdravi.cz/pes-nejlepsi-pritel-cloveka

Sdílet tento článek:
Sdílet tento článek na Facebooku Sdílet tento článek na Twitter Sdílet tento článek na Google+