PODPORA A SDÍLENÍ VE VZTAHU

« seznam článků
Rubriky: Mezilidské vztahy

publikováno: 09.03.2021

Tyto dvě dovednosti patří ve vztahu k těm nejdůležitějším. Každý do vztahu vstupuje mimo jiné proto, aby byl podporován a mohl sdílet své starosti a radosti. Bez těchto dovedností váš vztah nebude spokojený. Dlouho nevydrží.

Jak na to?

Sdílejte to dobré. Sdílet dobré znamená se zajímat o koníčky, sny, sportovní aktivity, atd. toho druhého. Něco o tom vědět, umět si o tom povídat a rozvíjet se navzájem. Ukazujte možnosti a výhody vaší radosti protějšku a zkuste ho přivést ke stejné činnosti, abyste to mohli sdílet opravdu oba.

Sdílejte to špatné. Mějte empatii a zkuste se vcítit do problému partnera. Zkuste si uvědomit, co cítí a co by vám pomohlo, kdybyste v té situaci byli vy. Ptejte se, jak můžete sdílet tu bolest s tím druhým. Učte se popisovat emoce a dejte šanci tomu druhému, aby vás pochopil, aby věděl, že se něco děje, neuzavírejte se do sebe.

Podporujte se navzájem. Podporovat znamená stát při druhém v dobrém, ale především v tom špatném. Dejte jasně najevo, že podporujete třeba koníčky, sny a plány protějšku. Ujišťujte toho druhého, že chápete, proč to dělá a jste rádi, že to dělá. Pokud např. žena chce jít na dvě hodiny večer cvičit, dejte jí podporu tím, že pohlídáte děti, postaráte se o jiné záležitosti a hlavně, že jí danou činnost nebude kazit tím, že byste jí před a po něco vyčítali, znechucovali nebo snad dokonce zakazovali.

Podpora v těžkých situacích znamená ujištění, že se o toho druhého postaráte, pokud např. ztratí práci a opravdu to tak i uděláte. Že když je ten druhý nemocný, tak mu nejen donesete léky z lékárny, ale také s ním strávíte společně nějaký čas, aby si nepřipadal opuštěný. Budete mu trpělivě dávat sílu a povzbuzovat i přes případnou skepsi, že vše bude dobré a že vy to společně překonáte.

Sdílet tento článek:
Sdílet tento článek na Facebooku Sdílet tento článek na Twitter Sdílet tento článek na Google+