POZOR NA BARVIVA V MAKRONKÁCH!

« seznam článků
Rubriky: Kvalita / Zdraví

publikováno: 20.01.2019

Zářivých barev makronek bývá dosaženo aditivy, jejichž množství často přesahuje povolené limity. Některé obsahují zakázané přísady. Nemilou zprávu zjistil francouzský úřad pro hospodářskou soutěž, ochranu spotřebitelů a boj proti podvodům.

Používání potravinářských barviv by se mělo řídit normami. Kontroly oblíbených cukrovinek makronek nicméně ukázaly, že 44 % z 30 zkoumaných výrobků méně nebo více závažně porušovalo normy. 22 % makronek bylo dokonce vyhodnoceno jako nevhodné ke konzumaci.  Důvodem bylo překročení povoleného množství barviv v kategorii jemného pečiva, do které makronky patří. V některých byly dokonce barvicí složky, jejichž použití je zakázáno.

Barviva jsou označena písmenem E a trojmístným číslem začínajícím jedničkou, například E102, E124 apod. Jejich používání je přísně sledováno. Evropská komise určuje maximální povolené množství v jednotlivých skupinách potravin na základě zpráv a doporučení Evropského úřadu pro bezpečnost potravin EFSA. Zvýšenou pozornost věnují tyto instituce azobarvivům, která mohou mít nežádoucí vliv na hyperaktivitu a zhoršení pozornosti u dětí. Obaly výrobků, které je obsahují, musí před touto skutečností varovat přesně určeným prohlášením.

 

Zdroj:

https://spotrebitele.dtest.cz/clanek-7104/makronky-z-obchodu-mohou-obsahovat-nezdrava-barviva

Sdílet tento článek:
Sdílet tento článek na Facebooku Sdílet tento článek na Twitter Sdílet tento článek na Google+