POZOR NA CYNISMUS! NIČÍ VZTAHY!

« seznam článků
Rubriky: Mezilidské vztahy

publikováno: 10.10.2022

Jak vás ovlivňuje cynický přístup k životu, a jak především může ovlivnit váš vztah? Jaký vliv má váš cynismus na seznamování s potenciálním partnerem, se dočtete v tomuto článku.

 

Občas jsme trochu cyničtí asi všichni. Bez toho bychom asi působili jako snílci a lidé, kteří jsou mimo realitu života. Ale nic není dobré přehánět. Přehnaně citlivý člověk se často schovává za slupkou cynismu. Tou se pak brání  proti ublížení, a dalšímu případnému zklamání. Cynismus pak takový člověk používá jako svoji obranu a tvrdý postoj vůči světu.  Cynismus pak dává takovým lidem pocit, že je chrání před úzkostí, která by byla vyvolaná  třeba i tím, že aktivně hledají partnera. Tímto postojem pak kolem sebe vytvářejí bublinu, ve které se  můžou cítit bezpečně, méně zranitelně a nejistě.

Tyto cynické postoje jsou často nepravdivé a zavádějící. Za tyto postoje bývá většinou ukryto jádro skutečného problému, a to jsou většinou získané, negativní postoje k intimitě a vztahům. K těmto negativním postojům patří třeba nedůvěra a předjímání. Tito lidé mají pocit, že už předem vědí, jak se k nim lidé budou chovat. Často si myslí, že je lidé jen zneužijí a přesně ví, jací jsou muži, a jaké jsou ženy. Věřit, že všichni muži jsou takoví, nebo všechny ženy jsou takové, je velmi nepřesné a neopodstatněné.

Odkud se cynická očekávání berou

Mnohé z kritických vnitřních hlasů a cynických myšlenek pracují ve službách zachování jakési bariéry, kterou si tito lidé vytvořili kolem lásky a vztahů. Problémem této bariéry je ovšem  to, že ve skutečnosti si k sobě přitáhnou právě takové partnery, jakým způsobem o nich smýšlí. Pokud hledáte partnera ve stavu cynismu a negativity, nemusí to dopadnout dobře. Vidíte pak v lidech jen to nejhorší, anebo do nich promítáte stále své negativní stereotypy. V takovém případě je téměř nemožné navázat uspokojivý partnerský vztah.

Mnozí lidé přitom mají už zkušenost, že v období, kdy se cítí příjemně, otevřeně a optimisticky, jsou téměř magicky přitahování k lidem stejně naladěným. Být otevřený k ostatním lidem, vyžaduje ovšem více odvahy, než být cynik. Vyžaduje to vlastně víc vnitřní síly být zranitelný. Jedině tato zranitelnost vám ale na druhou stranu dává možnost se k někomu více přiblížit.

Časté věty vyslovované lidmi s cynickým myšlením

  • Všichni jsou povrchní
  • Mužům jde jen o jedno
  • Ženy jsou v dnešní době příliš vybíravé
  • V mém věku už nemám šanci se s  nikým seznámit
  • Žádný vztah stejně nevydrží, tak proč se snažit
  • Jeden druhého se snaží vždycky jen využít
  • Všichni, co za něco stojí, jsou už zadaní

Co můžete udělat, aby jste žili více otevřeně, místo abyste byli více cyničtí, a měli tak větší šanci navázat vztah?

Rozšiřujte si své obzory

Zkuste se neschovávat za cynického prohlášení, že nikoho nehledáte, ale naopak sobě i okolí přiznat, že se vztahu nebráníte. Pokud hledáte partnera na stále stejných místech, můžete zvážit, zda není vhodné rozšířit vhodná místa pro seznámení, a zvýšit tak šanci navázat vztah.

Pokud hledáte třeba partnera stále jen v internetových seznamkách, tak se vám příliš nových obzorů neotevře. Existuje mnoho netradičních příležitostí k seznámení se s potenciálním partnerem, ale je nutné překonat počáteční nechuť zkusit něco jiného, než na co jste třeba zvyklí. To vyžaduje vystoupit mimo vaši komfortní zónu, což může být mnohdy výzvou.

Dávejte si pozor na cynické zevšeobecňování

Může být užitečné si vytvořit seznam negativních zobecnění, které stojí v cestě vaší schopnosti se více otevřít pro vztah.  To, že jste ve svém životě potkali partnera, který vás zklamal, vás může poznamenat pro další vztah. Především tím, že budete automaticky předpokládat, že vás takto pravděpodobně zradí i další partner.

Se zklamáním se ale setká v životě každý člověk. Pokud ovšem zůstanete příliš zatrpklí a cyničtí, a doslova uzavření pro vztah, tak vaše přitažlivost pro možné budoucí partnery značně klesne. Nejspíše se značně ochudíte o možnost potkat normálního partnera. Často pak spíše můžete přitahovat partnery s nějakou poruchou osobnosti. Dobrý základ je uvědomění si svého problému, a snaha pracovat na jeho odstranění.

Místo cynismu zdravě riskujte

Snažte se více vnímat svůj život jako dobrodružství. Pokud budete víc důvěřovat sobě i lidem, a také tomu,  že nakonec vše dopadne tak, jak vy chcete. Pak si můžete  více vychutnat i seznamování. Berte život tak, že je normální dělat chyby – je to součástí vývoje. Naopak je to šance se něco nového naučit a získávat zkušenosti, přestože je pravděpodobné, že vás občas nějaká zkušenost zraní.

Chopte se šance

Zkuste se nebát odmítnutí nebo neúspěchu, a využijte šance, které vám život přináší, a to i v seznamování. Nebojte se oslovit osobu, která vás zaujala, nebo která se vám líbí. Nepřemýšlejte předem už o tom, že budete odmítnuti. Nepředjímejte, že o vás dotyčná osoba určitě nebude mít zájem, že chce určitě někoho zcela jiného. I v případě odmítnutí oceňte svoji odvahu a snahu jít do rizika.

Buďte méně kritičtí

Může se zdát být jednoduché přestat kritizovat ostatní, nebýt tak vybíravý, a to nejen vůči ostatním, ale především i vůči sobě.

Je důležité být realistický a uznat, že nikdo z nás není dokonalý. Každý z nás má své omezení, a při našich přešlapech si občas i navzájem ublížíme.  Udržet si i přesto pozitivní pohled na život místo cynismu, je pak ku prospěchu nás i našich vztahů.

Být optimisticky naladěn nemá vliv jen na vaší spokojenost, ale má velký vliv i na vaše vztahy. Tento váš pozitivní pohled má přímý vliv také na spokojenost vašeho partnera.

Je pravděpodobnější, že najdete takového partnera, jakého chcete, když nedovolíte, aby se vaše mysl kalila cynismem a byla fixována vašim negativním pohledem. Vaše vnímavost a optimismus může zvýšit nejen vaší pohodu a duševní zdraví, ale také mezilidské vztahy.

 

Zdroj:

https://www.partnerske-vztahy.eu/cynismus-brani-vztahum/

Sdílet tento článek:
Sdílet tento článek na Facebooku Sdílet tento článek na Twitter Sdílet tento článek na Google+