publikováno: 08.08.2022
Solární systémy plug & play jsou dražší než klasické, mají podstatně menší finanční návratnost a podle současných pravidel se nesmí jednoduše zapojit do sítě přes zásuvku. Je proto lepší investovat do klasického solárního zařízení a do odborně provedené instalace.
Možnost zprovoznit solární panel pouhým zapojením do sítě je lákavá, zejména chcete-li být nezávislí na speciálním technikovi a ušetřit. Vysoké ceny elektřiny zvýšily zájem o fotovoltaická zařízení, proto je mnohdy jednodušší objednat panel na internetu a poradit si bez odborníka. Snadná instalace je pravděpodobně největší výhodou těchto výrobků. Panel umístíte na střechu nebo zeď s potřebnou orientací a sklonem a zapojíte do zásuvky.
Základní model solární stanice francouzské značky Sunology má podle výrobce vyprodukovat 420–670 kWh za rok. Třeba v Belgii však lze s výkonem 400 W vyprodukovat pouze 380 kWh za rok, upozornila spotřebitelská organizace Test-Achats. To odpovídá necelým 11 % roční spotřeby průměrné belgické rodiny. Při sazbě 0,35 eur/kWh a za předpokladu, že by se veškerá vyrobená elektřina okamžitě spotřebovala, to znamená úsporu 140 eur ročně.
Pořizovací cena solárního zařízení s panelem 400 Wp (Wp neboli watt-peak značí nominální výkon solárního panelu v ideálních podmínkách) je 749 eur. To znamená zhruba 1870 eur/kWp, což je o třetinu více než průměrná cena u klasických fotovoltaických zařízení, asi 1400 eur/kWp.
Při použití fotovoltaického panelu „plug-and-play“ nemůže uživatel počítat s platbou za vyrobenou elektřinu, respektive s kompenzací při nákupu elektřiny. V případě analogového elektroměru vzniknou problémy s měřením. Kromě toho pravidla pro používání zařízení pro výrobu elektřiny zapojeného do elektrické sítě vyžadují propojení pevným kabelem, tedy nikoli pouze přes zásuvku.
Zdroj:
https://spotrebitele.dtest.cz/clanek-9546/solarni-panely-do-zasuvky-nejsou-dobry-napad