PŘÍČINY NÍZKÉHO SEBEVĚDOMÍ

« seznam článků
Rubriky: Mezilidské vztahy / Životní styl

publikováno: 16.01.2021

Hned na úvod vyvrátím hojně zažitý názor, že se někdo narodí s nízkým sebevědomím. Není to tak a to je dobře, neb by se s tím jen složitě něco dalo dělat. Nedostatek sebevědomí je jen a pouze způsob, jak o sobě přemýšlíte. Nic víc, nic míň.
 

To nejzásadnější období pro vytváření vašeho sebevědomí je v období od narození do cca 7 let vašeho života. Hlavní roli hrají rodiče ale i další osoby jako prarodiče, učitelé atd., se kterými jste přicházeli často do styku. Samozřejmě, že svou roli hrálo i prostředí, ve kterém jste se pohybovali a vyrůstali. Dnes se už více méně jen ujišťujete o přesvědčeních, které si nesete z dětství. Další samostatnou kapitolou mohou být silná traumata a to bez ohledu na dobu, kdy se udály ve vašem životě.

Jak to, že na vás jiné osoby měly takový vliv? Je tomu jednoduše proto, že jste neměli ještě tak vyvinutou logickou část mysli a „věřili“ jste všemu s čím jste se setkali a kdo vám co řekl. Nepřemýšleli jste o tom a ukládali jste si to do podvědomí jako své vzorce chování, pravdy, přesvědčení a zkušenosti. Dnes je tomu v dospělém věku jinak. Věci analyzujete ovšem někdy k vaší smůle právě podle těch vzorců, které máte uložené z dětství.

Například jaké chování mělo vliv na to, že jste nebo nejste sebevědomý? Pokud vám rodiče a jiní lidé často říkali: to nedokážeš, není správné se o něco pokoušet, nedělej to a to, špatně to dopadne. Srovnávali vás s jinými spolužáky, sourozenci. Nedávali vám důvěru, že můžete něco zařídit místo nich. Nenechali vás nic udělat a jen jste byli „posluhovači“, kteří asistovali. Nezajímali se o vaše koníčky a sporty a nijak vás v jejich rozvoji neposilovali. Zajímala je jen škola a nebyli jste pro ně kamarádi, partneři. A mnoho dalších negativních věcí, pak nejspíš nebudete mít nijak silné sebevědomí. Pokud tomu však bylo naopak, s velkou pravděpodobností jste silná a sebevědomá bytost.

Jak už bylo řečeno, hodnota vašeho sebevědomí je určena tím, že se neposuzujete podle vlastních měřítek, ale podle měřítek ostatních. Právě proto, že vás to tak rodiče naučili a vy to teď tedy děláte. Věříte tomu, že byste se měli někomu vyrovnat. Je to nesmysl. Každý z vás je jiný. Není žádná univerzální rovnice, do které byste dosadili parametry a „vypadlo“ by vám, že onen je lepší než vy. Z toho vyplývá, že pokud se budete snažit dosáhnout sebevědomí tím, že někoho vyrovnáte, předhoníte anebo něco získáte, tak svého snu o vašem vysokém sebevědomí nemůžete dosáhnout. Jak na to se dočtete v článku o vybudování sebevědomí.

 

 

autor článku: Karel Chába

Zdroj:

https://www.partnerske-vztahy.eu/jake-jsou-priciny-nizkeho-sebevedomi/

Sdílet tento článek:
Sdílet tento článek na Facebooku Sdílet tento článek na Twitter Sdílet tento článek na Google+