publikováno: 24.03.2025
Březen už je synonymem jara. První kvítka, první barvy v přírodě, první zpěv ptáků. Opravdu to stojí za to - zastavit se a zaposlouchat se do probouzející se přírody.
Vydejte se na botanickou vycházku a obdivujte líbeznou krásu květin, které často vykvétají ještě ze sněhové pokrývky. Zhruba od poloviny března už to zejména v teplých lužních lesích začíná hýřit barvami.
První sněženky najdeme už od poloviny ledna, ale v březnu rozkvétají naplno i v horských oblastech, kde dosud leží sníh.
Sněženka je 15-20 cm vysoká bylina, který vyrůstá z cibulky. Má 2-3 jednoduché úzké a přisedlé listy se souběžnou žilnatinou, oboupohlavné květy a pod nimi dva listeny, které jsou zcela srostlé a tvoří toulec. Štíhlý stvol nese jeden bílý květ.
Bledule jsou nazývány posly jara. Mají jemné bílé květy ve tvaru zvonečku, které se sklánějí k zemi. Každý květ je složen ze šesti okvětních lístečků, jejichž konce jsou vždy jakoby označeny žlutou nebo zelenou tečkou. Lesklé řemenité listy vyrůstají před květy nebo současně s nimi.
Křivatec je drobná, žlutě kvetoucí rostlinka s cibulkou. Některé druhy vytvářejí složené cibule s větším množstvím vedlejších cibulek.
Ladoňky jsou drobné cibuloviny s modrými zvonkovitými kvítky. Mají vejčité cibulky, čárkovité, prohnuté listy, květní stopky a vřetena květenství jsou často výrazně červené. Květenství je nahloučené na jednu stranu, nejspodnější květ obvykle vyrůstá na dlouhé stopce. Poupata jsou světlá, nazelenalá nebo bělavá. Květy jsou tmavě modré, na bázi často s bělavou skvrnkou, zevnějšku jsou světlejší, zelenavé až světle modré.
Rostlina se u nás vyskytuje v teplejších lužních lesích.
Velmi brzy zjara vykvétá i žlutě kvetoucí orsej. Orsej jarní je vytrvalá bylina nejčastěji 3-15 cm vysoká s kořenovými hlízami.
Asi od poloviny března, rozkvétá jedovatá Bažanka, vytrvalá rostlina, dorůstající do výšky 10-40 cm. Má plazivé oddenky, kterými se rozšiřuje, ty se v období sucha zbarvující fialově.
Dymnivky jsou trvalky, které dorůstají do výšky 15-30 cm. Jejich květenství vytváří bohatý hrozen, jednotlivé kvítky vyrůstají z úžlabí listenů. Květy jsou špinavě růžové, fialové nebo nažloutle bílé. Dymnivka kvete v březnu až květnu, je totiž rostlinou jarního aspektu - využívá doby, kdy stromy nejsou olistěné.
Jedná se o vytrvalé byliny s podzemním oddenkem, který může být dlouhý a válcovitý nebo hlízovitě zkrácený. Lodyhy jsou lysé nebo chlupaté. Květy Sasanek jsou většinou bílé, žluté, ale i červené nebo modré.
Tato léčivka z čeledi brutnákovitých, dokáže pomáhat s onemocněními dýchací soustavy, odtud pochází i jeho pojmenování.
Má růžové až nádherně modré květy.
Jaterník trojlaločný je nízká, 5 až 25 cm vysoká vytrvalá bylina s plazivým oddenkem, ze kterého vyrůstají přízemní, dlouze řapíkaté hluboce vykrojené celokrajné listy, listová čepel je rozdělena na tři vejčité laloky. Jsou tmavozelené, naspodu světlejší a jemně plstnaté, ve stáří jsou kožovité a lysé. Staré listy přezimují, mladé vyrůstají až po odkvětu.
Květy vyrůstají na chlupatých, červenohnědých květonosných stvolech, jsou většinou blankytně modré nebo fialové, vzácněji růžové nebo bílé. Jaterník je opylován hmyzem, v případě potřeby je i samosprašný.
Květy jaterníku se k večeru a při dešti sklánějí dolů a zavírají se. Během osmidenní doby kvetení se květní plátky prodlužují na dvojnásobek své původní délky. Kvete od dubna do května.
Kopytník evropský je vytrvalá, toxická, stínomilná, nenápadná bylina, která je v české krajině poměrně hojná. Je jediným druhem z rozsáhlého rodu kopytník, který se vyskytuje v České republice.
Devětsil lékařský je vytrvalá, až 50 cm vysoká rostlina, ketrá kvete od března do května. Jazykové i trubkovité květy jsou špinavě purpurové až bledě růžové a hezky voní. Po odkvětu se stonky prodlužují a dosahují výšky až jednoho metru. Listy vyrůstají až po odkvětu, jsou dlouze řapíkaté s nápadně velkou, trojhranně srdčitou, mělce zubatou čepelí, která mnohdy dosahuje rozpětí až 50 cm. Jsou to jedny z největších listů mezi rostlinami vyskytujícími se běžně v Česku.
Podběl lékařský, někdy také podběl obecný, je rostlina z čeledi hvězdnicovité a jediný druh rodu podběl. Je to vytrvalá léčivá rostlina s dlouhým plazivým oddenkem a žlutými květy. Jak již název napovídá, má léčivé účinky. Květy podbělu prospívají zejména dýchacím cestám, listy jsou zase výborné na zanícené žíly, bolesti kloubů či různé kožní nemoci.
Dobrými poznávacími znaky je bezlistý 15-30 cm vysoký stonek, přízemní růžice listů se zvrásněnou jednoduchou čepelí podlouhlého tvaru a okoličnatý květ. Každý květ prvosenky se skládá z pěticípého zeleného kalicha a sírově žluté koruny, jejíž květy nevoní. Prvosenky kvetou od března do května.
Kromě bylin jaro vítají rovněž stromy a keře jako je Líska obecná. Typickým zástupcem jara a Velikonoc jsou známé "kočičky" - květy Vrby.
Zdroj:
https://www.kouzlolesa.cz/l/co-v-breznu-kvete-v-lese/