ROZHOVOR: ADVOKÁTKA JUDR. MICHAELA ŠVECOVÁ

« seznam článků
Rubriky: Kvalita / PR článek / Událost, Společnost / Životní styl

publikováno: 26.09.2024

Advokátka Michaela Švecová je čtenářům a divákům Záruky kvalit jistě dobře známá. Na našich stránkách provozuje Právní poradnu. Můžete si ji připomenout i v našem videu. S čím vším se na ni můžete obrátit? A jaká vlastně byla její cesta k advokacii? To vše se dozvíte v našem rozhovoru pro Záruku kvalit.

Jak dlouho se věnuješ právu? Popiš svou cestu k tomuto oboru.

Právu se věnuji od studia, tedy 16 let. Již v posledním ročníku VŠ jsem nastoupila do advokátní praxe v menší kanceláři v Brně, kde jsem následně zůstala i po studiu, abych plnila svoji povinnou koncipientskou praxi. V té době jsem se věnovala především generální praxi, kdy jsem si v podstatě okusila od každého právního oboru něco. Od prvopočátku mě však nejvíce bavilo především rodinné právo, kterému se věnuji v největší míře a které je v podstatě více o psychologii než právu. Je ovšem zároveň také o pomoci na všech úrovních, nejen v té právní. Za dobu mého působení jsem řídila vlastní advokátní kancelář, byla spolupracujícím advokátem ve velkých advokátních kancelářích a vyzkoušela jsem si i jiné formy výkonu právní profese, a to například jako firemní právník. Nasbírala jsem spoustu praktických zkušeností a dovedností z širokého spektra právních oblastí. Cesty mě však vždy svedly zpět do advokacie. Cesta advokátním světem je dlouhá a občas trnitá, ale přesto velice rozmanitá, a proto mě práce s klienty baví a naplňuje.

Můžeš krátce vysvětlit rozdíl mezi právníkem a advokátem? Hodně našich čtenářů to jistě ocení. :-)

Moc ráda. Sama se setkávám často s dotazem: "A vy jste právník nebo advokát?" Rozdílů je hned několik. Začnu tím, co mají společné. Jak právník, tak i advokát musí absolvovat nejprve pět let studia a na Právnické fakultě, kde získávají oba titul magistr práv, a tím se stávají právníkem, u kterého není vyžadována žádná zákonem povinná konkrétní praxe. V podstatě ihned po studiu může nastoupit jako firemní právník, právník (zaměstnanec) ve státní sféře. Právník nemůže vykonávat v rámci oboru podnikatelskou činnost a vykonávat právní služby za odměnu.

Pakliže se chce někdo stát advokátem, musí po ukončení studia absolvovat povinnou tříletou praxi advokátního koncipienta u jiného advokáta nebo advokátní kanceláře. Po těchto třech letech může složit advokátní zkoušky a v případě, že uspěje, zahájit výkon advokacie, a to buď jako samostatný advokát, ve sdružení nebo s.r.o. s dalšími advokáty. Oproti právníkovi tedy může vykonávat advokacii za odměnu a jedná se tedy o samostatnou výdělečnou činnost.

Co vlastně nabízí Tvá Právní poradna ne webu Záruka kvalit?

Prostřednictvím právní poradny se snažím zodpovědět stručnou formou aktuální právní problém tazatelů. Jedná se spíše o odpovědi na jejich právní dotazy. V rámci těchto služeb za symbolický poplatek nabízím poměrně široké spektrum práva, tedy především občanského (které v sobě nese například rodinné právo, dědické právo, nájemní vztahy). Zaměřila jsem se na nejfrekventovanější právní oblasti, které se týkají běžného života lidí, a které v podstatě každý alespoň jednou musel řešit. Prostřednictvím poradny však zodpovídám dotazy formou základních právních rad. Zájemci o moje právní služby mohou využít také moje online právní služby, a to telefonické a emailové konzultace, na které se dostanou prostřednictvím mých webových stránek https://aksvecova.cz/online-konzultace/ . V neposlední řadě mě mohou kontaktovat telefonicky a sjednat si také osobní schůzku.

Na závěr nám prosím řekni, s čím se na Tebe klienti nejčastěji obrací.

Vzhledem k mé specializaci posledních let jsou to především záležitosti rodinně-právní, jako rozvody, spory o děti a majetek ve společném jmění manželů, o který se rozvádějící se manželé přou. Zaměřuji se však také na nemovitosti a s nimi související problematiku, jakož i pracovní právo. Pro kompletní právní servis spolupracuji například s notáři a realitními kancelářemi. Zároveň jsem díky předchozím rokům spolupráce s většími advokátními kancelářemi navázala spoustu kontaktů s ostatními kolegy, kteří se zabývají i dalšími právními obory, a proto mohu také zajistit právní servis z jiné oblasti, než kterou se aktuálně zabývám.

 

Za rozhovor děkuje

Lenka Štětková

Sdílet tento článek:
Sdílet tento článek na Facebooku Sdílet tento článek na Twitter Sdílet tento článek na Google+