SOŠKY OSCARA ZA LOŇSKÝ ROK JSOU ROZDÁNY

« seznam článků
Rubriky: Kultura

publikováno: 26.02.2019

V Los Angeles rozdávali v noci na pondělí Oscary, nejslavnější filmové ceny světa. Letošní 91. ročník neměl hlavního moderátora. Nejlepším filmem roku vyhlásili retro drama z šedesátých let Zelená kniha. Oscara pro nejlepšího herce v hlavní roli získal podle očekávání Rami Malek, který hrál ve filmu Bohemian Rhapsody zpěváka Freddieho Mercuryho. Snímek získal letos nejvíc Oscarů (4). Nejlepší herečkou v hlavní roli je Olivia Colmanová z filmu Favoritka.

Zelená kniha vypráví příběh geniálního černošského pianisty a prostoduchého italského rváče, který mu dělá bodyguarda. Společně projíždějí rasistickým jihem USA v šedesátých letech minulého století. Hlavních rolí v Zelené knize se ujali Mahershala Ali a Viggo Mortensen.

„Točili jsme ten film s láskou, s úctou a také s něžností,” řekl při poděkování producent Jim Burke. Režisér Peter Farrelly ocenil herce Viggo Mortensena, bez něhož by prý nikdy nevznikl.

Sošku pro nejlepší herečku v hlavní roli si letos odnesla Olivia Colmanová za film Favoritka. V historickém snímku ztvárnila královnu Annu Stuartovnu.

Emotivní herečka se chvíli smála a chvíli plakala. „Je to skutečně docela stresující. To je legrační. Já dostala Oscara,” řekla Colmanová. Své kolegyně z filmu Rachel Weiszovou a Emmu Stoneovou označila za dvě nejmilejší ženy na světě a připomněla i další herečku, u které se předpokládalo, že tuto cenu získá: „Glenn Closeová, jsi mým idolem už tak dlouho. Takhle jsem to nechtěla.”

Za režii byl oceněn Mexičan Alfonso Cuarón, který natočil černobílé vzpomínkové drama Roma o středostavovské rodině v Mexiku sedmdesátých let dvacátého století. To akademie zvolila také nejlepším neanglicky mluveným filmem a navíc získalo Oscara za kameru.

Filmový Freddie Mercury Rami Malek se stal teprve druhým hercem arabského původu, který dostal nominaci na Oscara (po Omaru Sharifovi), a prvním, který vyhrál.

„Fakt, že tu dnes v noci společně oslavujeme jeho a ten příběh, je důkazem, že toužíme právě po takových příbězích,” řekl Malek. „Jsem synem imigrantů z Egypta, tedy Američan první generace. A část mého příběhu se píše právě teď. Ani nemohu být vděčnější každému z vás a každému, kdo ve mě věřil. Je to něco, čeho si budu vážit po zbytek života.”

Snímek Bohemian Rhapsody bodoval také v technických kategoriích jako střih, střih zvuku a mix zvuku.

Za vedlejší role získali Oscary Mahershala Ali z dramatu Zelená kniha a Regina Kingová ze snímku If Beale Street Could Talk.

 

Zdroj:

https://www.novinky.cz/kultura/498185-oscary-nejlepsi-film-je-zelena-kniha-nejlepsim-hercem-predstavitel-mercuryho.html

Sdílet tento článek:
Sdílet tento článek na Facebooku Sdílet tento článek na Twitter Sdílet tento článek na Google+