SPECIFICKÉ FOBIE

« seznam článků
Rubriky: Zdraví

publikováno: 18.09.2021

Specifická fobie je strach z něčeho naprosto určitého. K nejčastějším fobiím tohoto typu patří strach z výšek, hadů, pavouků a jiných zvířat, uzavřených prostor nebo z létání. Strach z těchto věcí, tvorů a situací má mnoho lidí, ale ne každý takový strach je možné označit jako fobii. Odhaduje se, že fobií ve smyslu neurotické poruchy trpí asi 8% lidí a je poměrně běžné, že člověk trpí více než jednou fobií.

Jak se pozná fobie od „normálního“ strachu?

K odpovědi dospějeme, když se podíváme na příznaky a specifika fobií:

  • úzkost pociťovaná při konfrontaci s nějakým objektem nebo situací

  • anticipační úzkost – člověk prožívá úzkost už při představě, že se s obávaným jevem setká
  • vyhýbavé chování – dotyčný se velmi snaží vyhnout obávanému objektu nebo situaci

Právě poslední jmenovaný projev je tím odlišujícím znakem: zdravý člověk se možná bojí, ale strach překoná; naproti tomu fobik – neurotik se obávaným situacím vyhýbá, což jej v různé míře omezuje (např. kdo trpí fobií z létání, dostane se na dovolenou jen tam, kam dojede po silnici; kdo má fobii z krve, nedokáže pomoct zraněnému atp.). Dotyčný svou úzkost nezvládne, ani když si je vědom, že jeho strach je přehnaný.

Fobie ovšem také zachraňují život

Lze předpokládat, že mnoho fobií má život zachraňující smysl a v tomto smyslu jsou účelné – třeba obava z výšek. Lidé v různých kulturách trpí různými fobie mi – např. africký venkovan nebude nikdy fobií z jízdy autem, protože se s autem nesetká. Tento zdánlivě banální fakt dokazuje, že specifické fobie nejsou vrozené. Je to jako u jinýc h úzkostných poruch – člověk je nějakým způsobem predisponován (narodí se s citlivější nervovou soustavou) a o rozvoji fobie pak rozhodnou životní zkušenosti a chování lidí z okolí. Specifické fobie se často objevují už v dětském věku, rozvíjejí se i během dospívání a méně často i v dospělosti.

Léčba fobií

K léčbě se ve skutečnosti odhodlá málokterý člověk trpící specifickou fobií – buď se stydí, a/nebo najde způsob, jak se obávaným objektům a situacím vyhýbat a přitom relativně normálně fungovat.

Při odstraňování fobií se výrazně uplatňují psychoterapeutické postupy, zejména pak kognitivně-behaviorální nebo behaviorální terapie. Pracuje se metodou desenzibilizace a expozice. Jde o pomalé přibližování se k obávanému – nejdřív v představách, pak i ve skutečnosti. Třeba hada si člověk představuje např. v relaxovaném nebo hypnotickém stavu a přitom se postupně učí snášet a snižovat svou úzkost. Pak se dívá na hada v teráriu, postupně ze stále menší vzdálenosti, pak snese jeho přítomnost za pletivem a tak dále. Takový nácvik trvá několik týdnů a jeho největším omezením je, že zdaleka ne každý fobik s takovou léčbou souhlasí. Mimo to je ovšem jeho účinnost slušná.

 

Zdroj:

https://www.psychoweb.cz/psychologie/specificke-fobie-izolovane-proste-fobie-fobicke-neurozy/

Sdílet tento článek:
Sdílet tento článek na Facebooku Sdílet tento článek na Twitter Sdílet tento článek na Google+