ŠUMIVÉ KOULE DO KOUPELE A JEJICH NÁSTRAHY

« seznam článků
Rubriky: Kvalita / Zdraví

publikováno: 24.01.2022

Šumivé bombičky různých tvarů nebo sliz do vany jsou sice zábavným doplňkem při koupání, ale mohou obsahovat alergenní parfémy, mikroplasty nebo azobarviva.

Bombičky do koupele vytváří pěnu, sliz mění konzistenci vody. Podle dánské organizace Forbrugerrådet Tænk obsahují některé výrobky nežádoucí chemikálie. Poukázal na to provedený test.

Vůně patří k většině přísad do koupele – v testu obsahovalo alergenní parfémové látky 7 z 9 produktů. Vonné látky však mohou u citlivých jedinců vyvolat už v raném věku alergii, která pak trvá celý život. V obchodech lze najít také neparfémované výrobky. Sledujte složení na obalu a informace od výrobce na internetu, ptejte se prodejců. Zcela prostá vonných látek byla ze sledovaných výrobků pouze dětská šumivá kulička do koupele Miss Nella. Ta ovšem obsahovala azobarviva.

Azobarviva ovlivňují schopnost soustředění u dětí a jejich aktivitu, proto je vhodné se jim vyhýbat. Některá se smí používat v potravinách. Na výrobcích však musí být viditelné varování před rizikem účinku na nejmenší. Tyto látky se vyskytovaly v 8 testovaných vzorcích, a to jak v koulích, tak ve slizech.

Mikroplasty byly nalezeny ve dvou slizech do vany. Měly podobu polyethylenových třpytek. Mikroplasty znečišťují životní prostředí a v případě přísad do koupele jsou splachovány přímo do odpadu.

Při použití koupelového slizu hrozí také značné nebezpečí uklouznutí a úrazu. Je proto třeba velké opatrnosti, dítě by se mělo koupat pouze za přítomnosti dospělého.

Jak lze snížit riziko alergie na vonné látky? Vyhněte se parfémovaným výrobkům v péči o děti – v kosmetice, hračkách, pracích nebo čisticích prostředcích. Volte produkty, které jsou prodávány jako zboží bez obsahu parfémů nebo mají certifikát potvrzující vhodnost použití pro alergiky. Čtěte složení a ptejte se výrobců i prodejců. Parfém může být uváděn jako vonná látka, vůně, aroma nebo parfém.

 

Zdroj:

https://spotrebitele.dtest.cz/clanek-9117/sumive-koule-do-koupele-obsahuji-nezadouci-chemikalie

Sdílet tento článek:
Sdílet tento článek na Facebooku Sdílet tento článek na Twitter Sdílet tento článek na Google+