VLÁKNINA A HUBNUTÍ

« seznam článků
Rubriky: Zdraví / Životní styl

publikováno: 15.08.2022

Dva základní typy vlákniny se chovají odlišně, oba však zlepšují trávení a využití tuků nebo sacharidů z potravy organismem a podporují správnou funkci střev.

Vláknina, zejména z ovoce a zeleniny, obsahuje komplexní sacharidy neboli polysacharidy, které jsou součástí buněčné stěny rostlin. Lidské tělo je neumí strávit, proto se dostanou do střev v neporušeném stavu. Vláknina rozpustného typu, vytvoří v žaludku gelovitou hmotu, která pak fermentuje pod vlivem střevních bakterií. Trávení se zpomalí a zvýší se množství stolice. Tento druh vlákniny se nachází v ovsu (například ve vločkách), semenech, luštěninách (čočka, fazole) a ovoci. Nerozpustná vláknina naopak nasákne tekutinou jako houba, projde tlustým střevem beze změny a urychlí trávení. Je přítomna v obilovinách, zelenině a ovoci. 

Vláknina zaplňuje žaludek a zvyšuje pocit sytosti, snižuje tak potřebu jíst, redukuje riziko přejídání a pomáhá hubnout. Hraje nezanedbatelnou roli při asimilaci lipidů – zachycuje tuky a snižuje jejich množství v krvi, což má dlouhodobý příznivý vliv na hladiny cholesterolu. Vláknina redukuje hladinu cukru v krvi a její výkyvy, což je důležitý faktor při metabolických poruchách, jako je cukrovka.

Oba druhy vlákniny jsou stejně důležité. Stimulují peristaltiku střev a zlepšují jejich průchodnost. Konzumace vlákniny a příjem tekutin jsou nejlepší prevencí zácpy. Jak připomněla spotřebitelská organizace Test-Achats, touto potíží trpí téměř pětinu Belgičanů. Přitom v současnosti konzumuje dostatek vlákniny necelých 20 % belgické populace. Důvodů je více. Lidé nejedí dost ovoce a zeleniny. Většina cereálních produktů na trhu je zpracovaná a obsahuje málo vlákniny. Dřívější jídelníček založený na chlebu a bramborách se změnil. Denně by měl člověk konzumovat nejméně 30 g vlákniny, třeba v podobě ovoce, zeleniny a celozrnných výrobků. To v praxi odpovídá 125 g celých zrn, 250 g ovoce a 300 g zeleniny. Sníží se tak riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění, cukrovky 2. typu a dokonce některých druhů rakoviny.

 

Zdroj:

https://spotrebitele.dtest.cz/clanek-9504/jak-vlaknina-pomaha-hubnout

Sdílet tento článek:
Sdílet tento článek na Facebooku Sdílet tento článek na Twitter Sdílet tento článek na Google+