VYDEJTE SE DO VARŠAVY

« seznam článků
Rubriky: Životní styl

publikováno: 19.10.2022

Polská metropole je jako stvořená k několikadennímu výletu. Až se zase naskytne možnost vyrazit na prodloužený víkend, zvolte příjemnou a zajímavou, a přitom levnou variantu. Poradíme vám, jaká místa by se měla stát součástí vašeho itineráře.

Jen tak na úvod – Varšava je hlavním městem Mazovského vojvodství a zároveň hlavním městem celého Polska. Z měst je největší, má něco přes 1 700 000 obyvatel, s aglomerací asi 3 milióny. K moři je to odsud 250 kilometrů, od Prahy je Varšava vzdálená 635 kilometrů. Letecky se sem dostanete za hodinu a čtvrt.

Jde o metropoli se vším všudy – s rozvinutým průmyslem, s pestrou škálou pracovních možností, vzdělávacích zařízení včetně několika vysokých škol, za kulturou se tu dá jít asi do 30 divadel, nechybí muzea, parky, nejrůznější památky nebo církevní budovy. A mají tu samozřejmě také Královský hrad.

Město, v němž nesmíte dát na první dojem

Zatímco například na Budapešť pějí turisté ódy a vy od první chvíle z jejich vyprávění i z obrázků víte, že to bude nádherné město, které si vás podmaní, o Varšavě to jen těžko zaslechnete. Na první pohled město ani příliš neláká a pro nás Čechy možná není ani tak zajímavé, protože není tak „exotické“ jako zmiňovaná Budapešť. I tak tu ale na návštěvníky čeká nejedno pěkné překvapení.

Královský hrad a několik paláců pro klasiky

Pro klasiky, kteří se soustředí především na hrady, zámky a významné budovy, má Varšava hned několik skvělých míst.

Královský hrad

Tenhle skvost pochází z konce 13. století za vlády knížete Konráda II., kdy zde vzniklo původní celkem primitivní hradiště. To postupem času docházelo čím dál razantnějších obměn, od roku 1414 pak sloužilo jako knížecí sídlo a nakonec i královská rezidence.

Nic pěkného hrad nestihlo ani během 2. světové války, kdy se na něm dost podepsalo německé bombardování. Dnes je hrad součástí Národního muzea a lze v něm zhlédnout spoustu uměleckých děl.

Palác na vodě

Klasicistní Palác na vodě v krásném a rozlehlém parku Lazienki má svůj původ v 17. století, kdy sloužil jako lázně pro majitele nedalekého hradu Ujazdów. Palác se nachází na umělém jezeře, které tak rozděluje na dvě části, s okolním parkem ho pak spojují dva mosty.

Za vidění stojí nejen zvenčí, ale také zevnitř, kde je pěkná štuková výzdoba. Fasády i interiéry zase zdobí reliéfy, sochy a latinské nápisy. Hlavní část paláce zaujímá rotunda s Rubensovými a Rembrandtovými díly, v přízemí rotundy se kdysi konaly slavné čtvrteční večeře, kam byli zváni osvícení polští zednáři.

Palác Krasiňski

Nádherný palác ze 17. století obklopený rozlehlými zahradami nabízí unaveným turistům krásná místa k odpočinku. Na budově jsou obdivuhodné fresky a sochy, v zahradách se nacházejí kousky moderního, často trochu absurdního umění.

Církevní budovy pro milovníky duchovna

Libujete si v prohlídce kostelů, synagog a jinak duchovně „zabarvených“ prostor? Pak jsou právě pro vás jako stvořená tato místa.

Synagoga

Velká synagoga byla svého času největší v předválečné Varšavě, dokonce patřila i k těm největším v celém světě. Světlo světa spatřila ve 2. pol. 19. století v té části Varšavy, kde směli židé pobývat. V roce 1943 byla ale zničena nacisty a obnovena už nebyla.

Místo ní můžeme obdivovat novorománskou synagogu z přelomu 19. a 20. století. Ta je dnes nejvýznamnějším místem židovských setkání a modliteb, nechybí zde místo k rituální lázni a konají se zde také klasické kulturní akce – koncerty, výstavy a další.

Katedrála sv. Jana Křtitele

Jeden z nejstarších chrámů ve městě najdeme na území Starého Města. Patří k nejdůležitějším kulturním místům nejen v metropoli, ale i v celém Polsku. První chrám zde vznikl už na přelomu 13. a 14. století, šlo spíše o jednoduchou dřevěnou kapli, v roce 1406 byla jmenována katedrálou. Došlo zde k mnoha rekonstrukcím, zejména během 19. století, kdy získala gotický ráz. Během války se na ní sice podepsaly německé útoky, ale ve 40. a 50. letech se pak dočkala obnovy, jejímž účelem bylo zachování původního rázu ze 14. století.

 

Zdroj:

https://www.cestovinky.cz/clanek/tohle-musite-pri-navsteve-varsavy-videt-jinak-jste-v-ni-nebyli

Sdílet tento článek:
Sdílet tento článek na Facebooku Sdílet tento článek na Twitter Sdílet tento článek na Google+