ZA ŠPATNÉ VYSVĚDČENÍ NETRESTEJTE, ALE MOTIVUJTE

« seznam článků
Rubriky: Mezilidské vztahy

publikováno: 25.01.2019

Než se kvůli vysvědčení pustíte do udílení trestů, či naopak vyplácení odměn, zastavte se na chvíli. Popravdě řečeno, pokud vás nějaká známka na vysvědčení vašeho potomka šokuje, svědčí to tak trochu o tom, že jste se o dítě a jeho výsledky v průběhu školního roku dvakrát nezajímali, a to také není nejlepším vysvědčením.

Tušíte, že za pár dní na vysvědčení nebude žádná sláva a že vaše dítě přinese domů vysvědčení, kterým se rozhodně známým chlubit nebudete? Přesto spolkněte všechny výhrůžky směrem k potomkovi, které se vám derou na mysl. Protože jimi už vysvědčení nijak nevylepšíte a ani dítě už nemá šanci ho změnit, pouze ještě zhoršíte stres, který zažívá. Ačkoli si to rodiče neuvědomují, pro mnoho dětí je stresující už vysvědčení samo o sobě, a to dokonce i tehdy, když jsou dobrými žáky – zatímco některé nevyvede z míry ani pár trojek, jiné se budou bát přijít domů, protože místo dvou dvojek mají čtyři. 

Líbí se mi, co kdysi v jednom svém textu o vysvědčení napsal dětský psycholog Václav Mertin. "Vysvědčení není rozsudek nad dítětem, ale informace o tom, jak se mu podařilo zvládnout požadavky školy, jak se učitelům podařilo naučit je látce a jak se rodičům podařilo vytvořit mu podmínky k práci."

Upozorňuje dále na to, že právě obavy z rodičovské reakce skutečně vedou některé děti k tomu, že s vysvědčením domů nedorazí, nebo se dokonce pokusí o sebevraždu, někdy bohužel úspěšnou. 

Jakmile dítě s vysvědčením dorazí domů, můžete mu říci, že se vám moc nelíbí – nebo přesněji řečeno – že se mu tento školní rok moc nepovedl. O vaše dojmy by až zase tolik jít nemělo. Na druhou stranu, snažte se potomka i za něco pochválit. A hlavně mu nabídněte, že mu pomůžete známky zlepšit, včetně vysvětlení, proč by to mělo chtít samo. Důvodem mohou být třeba blížící se přijímačky na střední školu, u kterých může hrát roli průměr z několika posledních vysvědčení ze základní školy, nebo ze stejného důvodu blížící se přijímačky na vysokou školu. 


 

Nemá ovšem smysl mu vyhrožovat tím, že bude muset strávit hodiny nad knihami a nic jiného nebude smět dělat. Nabídněte mu skutečnou pomoc. Ta může mít podobu doučování, ať už s vámi nebo s nějakým starším studentem, můžete ho přihlásit do jazykové školy nebo mu pomoci dělat si poznámky. Psycholog Václav Mertin každopádně varuje před tělesnými tresty. 

Chcete naopak dítěti udělat radost, protože vás jeho známky potěšily? Proč ne, ale podle psychologů je vhodnější odměna spíše menší, například v podobě knihy, stavebnice, u starších dětí třeba pěkného trika dle vlastního výběru. Nebo potomka vezměte na něco dobrého.  Na druhou stranu, pokud jste potomkovi něco slíbili za to, že bude mít pěkné známky, a on to nesplnil, odměnu mu nedávejte – zvykl by si, že vaše slovo mnoho neznamená, a příště už by se nesnažil rovnou. 

Špatné jsou zkrátka oba extrémy: nemá smysl dávat známkám přehnaný význam a vyčítat dítěti dramaticky, že si mizerným vysvědčením zkazilo život, ale na druhou stranu není dobré ani brát je na lehkou váhu, a znevažovat tak vzdělání. Dítě by to, že s vámi vysvědčení nehne, a to bez ohledu na to, jaké známky na něm jsou, mohlo považovat za důkaz toho, že vás zase tak moc nezajímá ani ono samo. 

 

Zdroj:

https://supermamy.maminka.cz/clanek/pro-zeny-super-mamy-materstvi-vychova-deti/298650/spatne-vysvedceni-remen-schovejte-radi-psychologove-ani-s-odmenami-se-to-nema-prehanet.html#770048

Sdílet tento článek:
Sdílet tento článek na Facebooku Sdílet tento článek na Twitter Sdílet tento článek na Google+