ZACHRÁNÍ VÁM DÍTĚ VZTAH?

« seznam článků
Rubriky: Mezilidské vztahy

publikováno: 11.09.2021

Zvažujete, jestli má dítě jako záchrana vztahu smysl, nebo se jím vaše situace naopak jenom zhorší? V článku dostanete odpovědi, které vám pomohou se v situaci lépe zorientovat. 

 

Hned na začátku je třeba říct, že dítě jako záchrana vztahu je až na naprosté výjimky špatným řešením. Základní důvody jsou přitom dva. 

Dítě, jako záchrana vztahu, vám vzájemnou blízkost uspokojit nedokáže 

Zažívá-li váš vztah krizi, nemůže dítě vaši situaci vyřešit. Do krize jste se totiž dostali proto, že si nerozumíte v naplňování svých potřeb. Neumíte spolu komunikovat. Postavil se mezi vás nějaký problém, který prověřuje vaše dovednosti a způsobuje krizi.  Tyto dovednosti zkrátka nemáte. Není tedy možné si myslet, že dítě jako záchrana vztahu by mohlo fungovat.  

Bohužel ale není výjimkou, že si mnoho žen (ale i mužů) myslí, že když si spolu pořídí dítě, jejich situace se zlepší. Myslí si, že je dítě spojí. A to je to hlavní, o co tady jde. Když si nerozumíte a nemáte mezi sebou dostatečnou blízkost, nemůže vás spojit ani dítě.  Ani nic jiného kromě toho, že se k sobě pokusíte přiblížit a tuto blízkost mezi sebou vybudovat. 

Dítě vztah nezachrání, naopak je pro něj zkouškou 

Druhým důvodem, proč dítě jako záchrana vztahu není dobrým řešením, je nasnadě. S příchodem dítěte se každý vztah mění. Minimálně několik prvních let života dítěte na sebe pár nemá tolik času. Hlavně žena je většinou první dva až tři roky starostí o dítě plně zaměstnaná. Na svůj protějšek, partnera nebo manžela nemá zdaleka tolik času a energie jako dřív. S dítětem také přichází větší nároky na peníze, které jsou zase naopak mnohdy úkolem muže. Jenž dělá, co může, aby rodinu co nejlépe uživil.

Navíc dítě jako takové samozřejmě vstoupí mezi partnery, kteří už nedokážou a nemají energii na to, aby jeden druhému dávali tolik intimity, dávají ji dítěti. 

Záchrana vztahu dítětem? Z bláta do louže 

Jak už bylo zmíněno na začátku článku, v drtivé většině případů je dítě coby záchrana vztahu a způsob řešení problémů mezi partnery tím vůbec nejméně vhodným řešením. 

Dítě přirozeně nemůžete jen tak odložit. Na desítky let, minimálně do doby, než se stane soběstačným, vás bude vždy nějakým způsobem propojovat. Zvažujete-li tedy, jestli krizi ve svém vztahu řešit tak, že si pořídíte dítě, doporučuji vám, abyste se velmi dobře zamysleli nad tím, jestli si situaci naopak ještě více nezkomplikujete. 

Dítě jako záchrana vztahu je ze stejného soudku jako řešení krize svatbou.  K té se partneři s přechozeným vztahem uchylují po letech soužití, kdy už k sobě nejsou přitahováni. A ani je to už spolu nebaví. Tyto páry se velmi často do půl roku až do roka po svatbě rozvádějí. Pochopily totiž, že žádný akt jako svatba nemůže vyřešit problémy, které mezi sebou mají. 

Než začnete zachraňovat vztah dítětem, pracujte na sobě

Před tím, než se rozhodnete, že budete svůj vztah zachraňovat početím dítěte, měli byste si spolu nejprve sednout. Zkusit se začít rozumně bavit o vašich možnostech. O možnostech, které se týkají toho, jak zacházet s vaším vztahem, abyste ho někam posunuli. 

Smyslem je, jak už bylo řečeno, stanovit si období, po které se budete snažit vylepšovat své vztahové dovednosti. Budete se snažit posunout váš vztah na jinou úroveň.  To proto, abyste zjistili, jestli má smysl spolu dál být a jestli to zvládnete. 

Pokud se vám za tuto dobu podaří překonat vaši krizi a své problémy vyřešíte, pak má určitě smysl o dítěti začít přemýšlet. V případě, že se vám to samotným dařit nebude, vyhledejte odbornou pomoc. Nepůjde-li vám to ani s odborníkem, případně jeden z vás pomoc odmítne, pak jakékoli pokusy zachraňovat vztah dítětem s největší pravděpodobností skončí fiaskem. Tím, že budete nespokojení. Dítě totiž kromě radostí přináší také spoustu nových výzev a těžkostí.  Ty vás zaměstnají a budou vás a váš vztah neustále prověřovat. 

Dítě jako záchrana vztahu? Často jen jednostranné rozhodnutí 

V souvislosti s tímto tématem je třeba zmínit ještě jednu důležitou věc. V posledních letech se čím dál tím častěji setkávám s fenoménem, kdy se žena rozhodne vzít situaci do vlastních rukou. Svému muži o tom, že budou mít dítě, nic neřekne. Tímto způsobem mnohdy jednají ženy, které jsou nešťastné z toho, do jakého stavu se jejich vztah s partnerem dostal.  Řeší situaci právě tak, že se jej snaží zachránit dítětem. 

Existují případy, kdy to pomůže, ve většině případů se ale situace bohužel ještě zhorší. Je to proto, že dítě je pro protějšek neplánované. Je to něco, co nečekal a s čím nepočítal. Některé ženy navíc dost nešťastným způsobem svému muži řeknou, že počít dítě ve skutečnosti byl jejich záměr. Tím celou věc samozřejmě ještě zhorší. 

Platí tedy, že vše, co jste doteď neuměli vyřešit, budete řešit i po narození dítěte. Vše, co mezi vámi dosud způsobovalo problémy, vám bude způsobovat problémy i nadále. Proto v jednoduché vyřešení vašich problémů tím, že spolu budete mít dítě – ať už první, nebo další – raději nedoufejte.

 

Zdroj:

https://www.partnerske-vztahy.eu/dite-jako-zachrana-vztahu/

Sdílet tento článek:
Sdílet tento článek na Facebooku Sdílet tento článek na Twitter Sdílet tento článek na Google+