ZAHRADA V DUBNU - NESMÍME NIC PODCENIT

« seznam článků
Rubriky: Kvalita / Životní styl

publikováno: 03.04.2024

Doteď jsme kolem zahrady spíše procházeli, upravovali a připravovali půdu, prostě jsme se chystali na sezónu. A ta je tady! :-) Co nás čeká v dubnu a nač nezapomenout?

Nejen, že vyséváme a sázíme skoro všechny druhy zeleniny (sejeme mrkev, petržel, kapustu, saláty, červenou řepu, hrách; z předpěstované sadby ven vysazujeme rané druhy zelí, kapustu, kedlubny, salát, květák a pórek). Ale hlavně je nejvhodnější doba na výsadbu ovocných stromků, zakládání živých plotů. Můžeme doplňovat okrasné záhony novými kousky – sázíme jahody, bylinky, růže (výhony sestřihneme je na 2 – 3 očka, polyantky na 5), jehličnany se zemním balem, troufneme si i na velký strom. Jaro nám zaručuje dobré ujmutí všech rostlin, ale nikdy nezapomeneme na zálivku a dostatečné sestřižení výhonů.

Přímo vyséváme druhy letniček, které vytvářejí dlouhý kůlový kořen a nesnášejí přesazování (měsíček, slunečnice. aksamitník, černucha, šrucha, hrachor, mák, lichořeřišnice, krásenka, šater).

Přihnojování cibulovin, jahod a růží je samozřejmostí. Používáme průmyslová i organická hnojiva, nejlépe v kombinaci. Nesmíme zapomenout na trvalkové záhony, okrasné trávy a ovocné stromy. Ovoce navíc postřikujeme při rašení a v květu proti kadeřavosti, strupovitosti, padlí, monilióze, červivosti, mšicím, pilatkám, vlnovníku, sviluškám,..).

Nejvíc hnojiva však potřebuje náš trávník, který jsme nedříve řádně vyhrabali, provzdušnili vertikutátorem a pak už jen hnojíme a sečeme. Od poloviny dubna je také vhodná doba pro zakládání nových trávníků.

Na konci dubna už sázíme hlízy mečíků, montbrécií, jiřin. Do skleníku sázíme v druhé půli dubna papriky, rajčata, lilky a cukety.

Kvetení rostlin

V dubnu se prodlužuje doba slunečního svitu a půda je dostatečné vlhká i prohřátá. Začínají klíčit semena, na záhonech se objevuje první plevel, řada rostlin vzrůstá a rozkvétá.

Které rostliny rozkvétají v dubnu?

 • cibuloviny – narcisy, tulipány, hyacinty
 • dvouletky – macešky a sedmikrásky
 • trvalky – koniklec, tařice, kamzičník, plicník
 • okrasné dřeviny – zlatice, magnólie, sakury

Výsev a údržba trávníku

V dubnu můžeme začít s výsadbou nového okrasného trávníku. Pokud jste již trávník založili v předchozích sezónách, nezapomeňte jej poprvé posekat. Nevzhledná holá místa vyplňte novým výsevem. Trávník je nutné v tomto období očistit a přihnojit kompostem. Pravidelně (v řádu několika týdnů) jej provzdušňujte hráběmi či vidlemi a oživujte vertikutátorem, který mu dodá přístup k potřebným živinám. Vertikutací či ostrými hráběmi odstraňujte také plevel a vzrostlý mech, který můžete následně přidat do kompostu.

Řez okrasných dřevin a růží

V průběhu měsíce dubna proveďte průřez také u popínavých rostlin a keřů kvetoucích v létě. Živý plot můžete upravit a zastřihnout pomocí speciálních nůžek. Pěstujete-li mnoholeté růže, sestřihněte je na 7 oček. Velkokvěté zkraťte na 3 očka a popínavým odstraňte pouze vrchní výhonky. Odumřelé či napadené výhony a listy odstřihněte.

Péče o ovocné stromy

Od počátku dubna můžete vysazovat stálezelené dřeviny (jehličnany, zimostráz aj.) a prostokořenné sazenice ovocných stromů. Začněte také s preventivním chemickým postřikem, který ochrání ovocné dřeviny před chorobami a obtížnými škůdci, jako jsou mšice či ploštice. V dubnu je také ideální příležitost k roubování pomocí zimních roubů.

V průběhu dubna vykonejte i tzv. výchovný řez větví u ovocných stromů (jabloní, hrušní, třešní, slivoní aj.). Jejich korunu je vhodné upravit do pohárkovitého tvaru. Díky tomu získají přístup ke slunci a vy budete následně moci snadno sklidit jejich plody.

Kypření a odplevelení půdy

V dubnu nezapomeňte připravit záhony, které se chystáte osázet. Půdu je potřeba před výsevem zvolené travní směsi pořádně provzdušnit, prokypřit a pohnojit. Promíchat ji můžete například s kompostem. Na tuto práci jsou vhodné kvalitní motyčky i tzv. elektrické a benzínové kultivátory, které vám připraví ideální podmínky pro pěstování. Jakmile začne vyrůstat plevel, pravidelně jej vykopávejte, např. pomocí motyčky. Půdu po pletí vždy uhlaďte hrabičkami a nezapomeňte jí v teplejších dnech dodávat dostatek vláhy.

Péče o zeleninové záhony

Do prokypřených a hnojivem obohacených záhonů můžete nasadit předpěstované sazenice celeru a vysadit ostatní zeleninu, jako jsou ředkvičky, pažitka, klasický a cukrový hrách, kopr, okurky, tuřín i řepa. Na konci měsíce je vhodné vysázet brambory do předem připravených řádků o hloubce asi 10 cm. Jednotlivé sazenice nezapomeňte ochránit před chladnými nočními teplotami a přikryjte je například netkanou textilií.

Rostliny ve skleníku

I půdu ve skleníku je nutné na jaře pořádně prokypřit, zbavit plevele a prohnojit, a to nejlépe hnojivem přírodním nebo organickým (živočišného či rostlinného původu). Od poloviny dubna pak můžete do skleníku vysazovat předpěstované rostliny oblíbených druhů zeleniny: rajčata, okurky, papriky, cukety i lilky. V proměnlivém dubnovém počasí je lépe držet skleník ještě často zavřený. Nastanou-li ale krásné slunečné dny, neváhejte a skleník větrejte, jak je to jen možné.

 

Ostatní důležité práce v dubnu na zahradě:

 • okopávání, přihnojování a zavlažování trvalek;
 • přesazování letniček do truhlíku, skleníku či záhonu;
 • obnova skalky a výsadba nových skalniček;
 • předpěstování cukety, okurky a melounu v kelímku;
 • výsadba vinné révy, okrasných dýní;
 • přesazování vzrostlých dřevin;
 • přihnojování celeru, brambor, brukvovité i plodové zeleniny;
 • odstraňování plevele a likvidace škůdců;
 • pěstování keříčkových rajčat na konci měsíce;
 • čištění a napuštění zahradního jezírka.
 

Zdroj:

https://www.zcjh.cz/duben-cas-sazeni-a-hnojeni/?gad_source=1&gclid=EAIaIQobChMI1YGP_7-lhQMViaiDBx3xwwJ8EAAYASAAEgL8LPD_BwE

https://www.alza.cz/hobby/zahradni-kalendar-duben-na-zahrade

 

Sdílet tento článek:
Sdílet tento článek na Facebooku Sdílet tento článek na Twitter Sdílet tento článek na Google+