Rubriky: Kvalita / Životní styl
publikováno: 23.08.2024
Léto je na vrcholu. Svatá Anna sice předznamenala konec teplých nocí, dny se začaly krátit, ale denní slunce vyhřívá zahradu v rozpuku barev a úrody. Srpen je měsíc, kdy se zahradník kochá plody své práce a jen tak zlehka udržuje svůj dokonalý svět v plné kráse.
To ovšem neznamená, že se na zahradě nic neděje. Počasí je nevyzpytatelné, tu je třeba napravovat škody po prudkém lijáku nebo kroupách, tu naopak pilně zalévat, protože panuje sucho. Pozor na prudké bouřkové deště, zpravidla rostliny nezavlaží ke kořenům, protože jsou krátké a voda steče po vyschlém povrchu. Kontrolujte proto vláhu v záhonech jednoduše tak, že odhrábnete deset centimetrů svrchní zeminy – když pod ní najdete sucho, musíte zalévat.
Trávník a živý plot
Trávník pravidelně sekejte a zavlažujte. Stále platí, že pokud je sucho, zelená plocha ocení několikahodinové kropení z postřikovačů. Ty však spustťe buď brzy ráno nebo večer, kdy už sluneční paprsky nemají sílu. V polovině měsíce přestaňte s hnojením dusíkatými hnojivy a omezte i zálivku.
Srpen je měsícem, kdy můžete naposledy ostříhat živý plot a keře. Jehličnatým živým plotům zkraťte výhony a pokud je sucho, dopřejte jim vydatnou zálivku. Zaměřte se také na zmlazovací řez u azalek a rododendronů. Jejich letní růst podpoříte jednotýdenním přihnojením dusíkatým hnojivem.
Sklízejte i sázejte
Do konce srpna dozrávají poslední rajčata, okurky i papriky. Aby se rostliny nevysilovaly a energii směřovaly do velikosti plodů, zkraťte jejich vrcholky a odstraňte nasazené květy. Sklízejte také fazole, hrášek, kedlubny, letní mrkev, řapíkatý celer, dýně, tykve, cukety nebo melouny. Nezapomeňte na cibuli a česnek. Po sklizni je nechte řádně uschnout ve stinné a dobře větrané místnosti.
Obměňujete-li jahodníkový záhon, na předem připravené a přihnojené řádky vysazujte mladé sazenice jahod. Pokud si chcete ještě užít čerstvé zeleniny, vysejte polníček, ředkvičky a pekingské zelí. Pro zimní sklizeň můžete zasadit také špenát, mangold nebo růžičkovou kapustu. Na prázdné záhony vysejte zelené hnojivo. Výborná je svazenka vratičolistá. Rychle roste a její květy vás potěší ještě v září a říjnu. Na podzim ji pak zaryjte do půdy.
Ovocné stromy a keře
Po sklizni rybízů, angreštů, třešní, meruněk, broskví a višní se zaměřte na letní řez keřů a stromů. Získáte tak místo na mladé výhonky. Odstraňte staré letorosty, neplodící, suché a poškozené větve z vnitřní koruny. Haluze stromů s dozrávajícími plody podepřete, aby se pod jejich tíhou nezlomily. Postupně sklízejte letní jablíčka a blumy. Zálivku ocení podzimní hrušně, slivoně a jabloně. Po sklizni také proveďte postřik proti obaleči jabloňovému.
Rozkvetlé jaro
Pokud se chcete těšit z jarních květů, srpen je správný čas na vysázení cibulovin. Sázejte cibulky sněženek, bledulek, kandíku psího zubu, šafránů, křehkých ocúnů a bramboříků. Rostliny ocení vlhčí humóznější půdu. Cibule sázejte podle odrůdy do hloubky 5-8 cm.
Okrasná zahrada
V srpnu pokračujte v rozmnožování trvalek dělením. Mezi ně patří pivoňky, kosatce a prvosenky. Očkujte růže a jiné okrasné dřeviny. Pokud si chcete založit novou skalku, vysévejte semena skalniček s krátkým obdobím klíčivosti. Nezapomeňte ani na údržbu zahradního jezírka, které zarůstá sinicemi a dalšími řasami. Vhodným opatřením je zastínění vodní hladiny plovoucími listy a vysazování rostlin produkujících kyslík. Pravidelně stříhejte i bylinkový záhon, který tvoří tymián, šalvěj, saturejka, levandule nebo rozmarýn. Keříky budou husté a vyrostou na nich mladé výhonky.
TIP
Pro výzdobu bytu
V srpnu je vhodné začít rychlit cibuloviny, které vám budou zdobit byt o Vánocích. Už teď můžete do květináčů vysadit hyacinty a narcisy. Květináče přikryjte, aby k nim nepronikalo světlo a umístěte na co nejchladnější místo. Cibule si vytvoří bohaté kořeny pro příští pěkný vzrůst rostlin.
Zdroj:
https://www.ireceptar.cz/zahrada/co-delat-v-srpnu-na-zahrade-30000803.html
https://magazinzahrada.cz/clanek-311253-zahrada-v-srpnu-co-delat-a-na-co-se-pripravit