ZOO BRNO A JEJICH VELBLOUDI

« seznam článků
Rubriky: Životní styl

publikováno: 01.03.2021

Už jste někdy viděli velblouda, jak rozkousává a rve cedulku „pozor koušeme“? Za podobnou zábavou musíte do brněnské zoologické zahrady, kde si velbloudi téměř vynucují pozornost.

 

Už v roce 1935 byl ustaven Spolek pro zřízení zoologické zahrady v Brně, její brány ovšem byly slavnostně otevřeny až v roce 1953. Od té doby poskytuje svým hostům potěšení z divokých zvířat, odpočinek a relaxaci i nenásilné vzdělávání o přírodě. 

Brněnská zoo se za svou historii může pochlubit nejedním chovatelským úspěchem, např. v roce 1967 prvním umělým odchovem šimpanze v tehdejším Československu. Šimpanzů jsem si ale příliš neužil, příbuzní člověka pospávali. Zábava byla jinde, kde jsem ji vůbec neočekával. U velbloudů. Zatímco v pražské zoo postávají velbloudi v soukromí daleko od chodníku návštěvníků, v Brně jsme si okamžitě tykali. Jako by se velbloudi v prázdné zoo nudili, jeden hned prostrčil hlavu plotem a otíral se hlavou o nejbližší strom, další mi svou tlamu strčil až před obličej. Cedulka na plotě „pozor koušeme“ je jednoznačným návodem, že hladit je zakázáno, tak jsem nehladil, přestože situace si to doslova žádala. Že velbloudi koušou? Už jsem v Africe zažil velblouda, jak se doslova mazlí s mladou blondýnkou, to byl ale zamilovaný jednohrbý dromedár, v Brně jsou dvouhrbáči. Velblouda mé odmítnutí nenechalo chladným a jako by uměl číst, s jemu nepřátelsky nakloněnou cedulkou si to vyřídil po svém. Orientalista Alois Sprenger kdysi trefně nazval beduíny „parazitem velblouda“, neboť dokonale využívali všeho, co jim velbloud může poskytnout. Včetně vytrvalosti v boji. V Brně ale velbloudi bojovně nevypadali.

Novinky z brněnské zoo si můžete přečíst v Zooreportu, který bývá uveřejněn na webových stránkách zahrady. Bývá to čtení plné informací i zajímavých příběhů, v posledním je popsána drastická historie, jak se do Brna dostala skupina papoušků žaků konžských (v únoru se jim narodila mláďata). V zoo funguje záchytné centrum CITES, v němž jsou ošetřováni a chováni živočichové zabavení během nelegálního obchodu se zvířaty. Žakové pocházejí z tropických lesů západní Afriky a byli objeveni celníky v podezřelé zásilce na letišti v Praze. Většina z nich byla značně zbědovaná a nepodařilo se je zachránit, přeživší se již rozmnožují. Žakové jsou krásní tvorové, kteří mimořádně napodobují lidskou řeč a jsou ozdobou brněnské zoo. V Brně se věnují i záchraně želv, jejich krutému osudu ve světě, nelegálnímu obchodu a vymírání. Zoo Brno společně s indonéskou nadací Yaysan Kura-Kura Nusa Penida vytvořila projekt „Kura Kura – želvy v ohrožení“, jehož cílem je zřídit vzdělávací a rehabilitační centrum pro mořské želvy na ostrově Nusa Penida, který leží mezi ostrovy Bali a Lombok v Indonésii. 

Brněnské zoo je vytýkána určitá roztahanost v kopci („kolikrát jdete několik desítek metrů a není tam nic“ nebo „člověk se hodně nachodí do kopce, což s malými dětmi není ideální“), no, nejsem Brňák, netuším, zda by ve svém městě objevili vhodnější prostor, než je Mniší hora. A že je to sem tam do kopce… Zoo je v pohodě spojeno tramvajovou dopravou s centrem Brna, dopravíte se do něj za přibližně 20 minut od brněnského nádraží. Každopádně má návštěvnost brněnské zoo daleko nejen do pražské, ale i zlínské či plzeňské. 

Více o brněnské zoo: www.zoobrno.cz

 

Zdroj:

http://www.cestomila.cz/clanek/1506-zoo-brno-kousou-velbloudi-nebo-nekousou

Sdílet tento článek:
Sdílet tento článek na Facebooku Sdílet tento článek na Twitter Sdílet tento článek na Google+