KLIMATICKÉ ZMĚNY A EKONOMIKA

« seznam článků
Rubriky: Kvalita / Událost, Společnost / Životní styl

publikováno: 23.10.2021

Tak jako ekonomické, sociální a politické činitele, i počasí může ovlivnit ekonomiku napříč celým světem. Dlouhotrvající sucha, silné bouře nebo jiné formy extrémního počasí – to vše ovlivňuje výrobní proces.

V období rozsáhlé globalizace nepoškozují klimatické změny jen zasaženou oblast. Narušení dodavatelského řetězce může vyvolat domino efekt v dalších zemích.

Příkladů je hned několik. V roce 2010 postihly Rusko horka, které se podepsaly na neúrodě plodin, zejména pšenice. Vláda se snažila regulovat nepříznivou situaci omezením jejich vývozu. To však způsobilo nárůst celosvětové ceny pšenice, stejně i pšeničných výrobků. Bouřky v Thajsku v roce 2011 negativně ovlivnily automobilový a elektronický průmysl. Rozsáhlé povodně způsobily škodu na dodávkách materiálů a součástek. K poškozeným společnostem patřily firmy jako Cisco, Dell, Ford či HP. Jejich škoda byla odhadnuta na 15-20 miliard dolarů.

Krátkodobé klimatické výkyvy však nejsou jedinou hrozbou. Oblast Kalifornie například sužují dlouhodobě přetrvávající sucha. Předpokládá se, že tato situace povede k nárůstu ceny ovoce a zeleniny až o 6 procent. Zásadnější problém však spočívá v tom, že sucho negativně ovlivňuje i zásoby vody, která je nezbytná nejen pro průmysl, ale i pro výrobu elektrické energie a udržitelný rozvoj po celém světě.

Kalifornie dokonce přijala důrazná opatření, kterými chce obyvatele přimět k šetrnějšímu užívání vody. Nová pravidla mají například zakázat nadměrné zalévání, při kterém voda vytéká ze záhonů a trávníků až na cesty, chodníky a ulice. Nepřípustné bude také kropení chodníků, vozovek a jiného pevného povrchu, stejně jako mytí aut hadicemi, které nemají zavírací trysku. Porušení připravených pravidel se bude trestat pokutami. Státní úřad pro kontrolu vodních zdrojů odhaduje, že navrhovaná opatření ročně ušetří zásoby vody pro 3,5 milionu lidí. To je dostatečné množství pro pokrytí potřeb 90 procent obyvatel Los Angeles.

Škody způsobené klimatickými změnami se každoročně pohybují ve výši několika miliard dolarů. Jelikož globálním oteplováním dochází ke stále častějším změnám počasí, situace se bude zhoršovat. Je proto třeba, aby podniky reagovaly na změnu klimatu a snažili se jim přizpůsobit.

 

Zdroj:

https://www.magazinzdravi.cz/klimaticke-zmeny-ohrozuji-stabilitu

Sdílet tento článek:
Sdílet tento článek na Facebooku Sdílet tento článek na Twitter Sdílet tento článek na Google+